70 yaşındaki judocu, torunlarıyla spora devam ediyor

Posted by

Judoya 14 yaşlarında başlayan Mustafa Balcı, mesleğinde veteranlarda ikişer dünya ve Avrupa şampiyonluğu, 5 Avrupa ikinciliği, 5 Avrupa üçüncülüğü, 3 de dünya üçüncülüğü elde etti.

Veteran judocu, torunlarıyla sporda devam ediyor

Bir devir boks ve güreş ile de ilgilenen, ulusal kadrolarda judo antrenörlüğü de yapan 70 yaşındaki Balcı, spor hayatını veteran judocu olarak sürdürüyor.

Balcı’nın müsaadeden giden oğulları 40 yaşındaki Tayfun ve 38 yaşındaki Ayhan Balcı da judoda ulusal atlet olarak başarılara imza attı.

Ailede üçüncü jenerasyondan Balcı’nın torunları 6 yaşındaki Almina, 7 yaşındaki Yusuf Mert, 11 yaşlarındaki Eslem ve Ayhan ile 12 yaşındaki Mustafa Balcı da judo eğitimi alıyor.

Mustafa Balcı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde antrenörlük yapan oğlu Ayhan Balcı’ya da dayanak olarak, genç atletleri yetiştirmek için çaba ediyor.

18 yıldır veteranlarda birinci

AA’nın haberine nazaran; Mustafa Balcı, judoya 1966 yılında başladığını söyledi.

Başladığı yıllarda judonun Türkiye’de pek fazla bilinmediğine dikkati çeken Balcı, “Judoyu bilfiil bırakmayan Türkiye’de bir tek benim. Foto Bahri vardı o vakitler, özel bir salon kurmuştu. Orada başladık.” dedi.

Canik Belediyesinden emekli olduğunu belirten Balcı, öncesinde ise ulusal ekiplerde antrenörlük ve ticaretle uğraştığını anlattı.

Yetiştirdiği atletler, Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu oldu

Emekliliğinin akabinde antrenörlük hayatına devam ettiğini lisana getiren Balcı, “Yetiştirdiğim dünya ve Avrupa şampiyonu atletler oldu. Bir atletim, işitme engellilerde olimpiyat ikincisi oldu. Ondan evvel dünya şampiyonu, olimpiyat şampiyonu oldu. Avrupa’da ikinci olanlar var.” halinde konuştu.

Son 18 yıldır Türkiye’de veteranlarda düzenlenen tüm turnuvalara katıldığını ve tamamında birinci olduğuna dikkati çeken Balcı, “Veteranlarda alt kiloda, üst kiloda fark etmedi. Ekip maçlarında da hiç yenilmedik.” sözünü kullandı.

Balcı, gençlere spor yapmaları tavsiyesinde bulunarak, “Ailem de bana çekti. Onlar da sporu seviyor, aşılamışız. Onlar da devam ediyor. İki oğlum ulusal atlet. Torunlarda Türkiye dereceleri var. Okullar ortasında Türkiye şampiyonu oldu. Biri kümelerde Türkiye üçüncüsü, biri Türkiye şampiyonu oldu.” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.