AB: Şimdiye kadar 13.8 milyar Euro’luk Rus varlığı donduruldu

Posted by

Avrupa Birliği üyesi ülkeler Rusya’ya yönelik yaptırımları sürerken, Avrupa Birliği (AB) Komitesi Adalet Komiseri Didier Reynders, Çekya’nın başşehri Prag’da AB üyesi ülkelerin adalet bakanlarının gayriresmi toplantısında Rusya’ya yönelik yaptırımlar hakkında gazetecilere demeç verdi.

AB üyesi ülkelerin Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik taarruzlarının başlamasından bu yana toplam 13.8 milyar euroluk Rus varlığını dondurduğunu tabir eden Reynders, “Şu an için oligarklardan ve öbür kuruluşlardan gelen 13,8 milyar euro bedelindeki fonları dondurduk, bu epey büyük” dedi.

Bu varlık dondurmalarının birçoklarını ise 27 AB üyesi ülkesinden 5’inin yaptığını söz eden Reynerds, “Ancak çok büyük bir kısmı, 12 milyardan fazlası 5 üye ülkeden geliyor” dedi.

AB, 98 KURULUŞ VE YAKLAŞIK BİN 160 KİŞİYİ YAPTIRIM LİSTESİNE ALDI

Diğer AB üyesi ülkelere Rus varlıklarına yönelik adım atması davetinde bulunan Reynders, şu anda 98 kuruluş ve ortalarında Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de bulunduğu yaklaşık bin 160 kişinin yaptırım listesine olduğunu tabir etti.

Dondurulan varlık ölçüsünün, banka hesaplarında tutulan nakit paranın yanı sıra el konulan yatlar ve gayrimenkullerin iddiası bedellerinin birleşimi olduğu tabir edildi. Kelam konusu dondurulan varlıklara, AB Kurulun, geçtiğimiz mayıs ayında dondurduğu Rusya Merkez Bankası’na ilişkin 24 milyar euroluk varlığı içermiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.