ABD Ordusu’nun eski kumandanı: “Putin nükleer silah kullanırsa, ABD ‘yıkıcı bir saldırı’ ile misilleme yapar”

Posted by

Rusya’nın 24 Şubat’ta başladığı Ukrayna işgali sürerken, Putin’in bu sabah ülkede kısmi seferberlik ilan etmesi ABD ve Batı başta olmak üzere tüm dünyada huzursuzlukla karşılandı. ABD Ordusu’nun eski Avrupalı kumandanı Ben Hodges, Putin’in nükleer tehditlerini değerlendirirken, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan da ‘tehditleri ciddiye almalıyız’ açıklaması geldi.

Ukrayna savaşı sürerken Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bu sabah ülkede kısmi seferberlik ilan etmesi tüm dünyada gündemin birinci sırasına yerleşti. Putin’in bu atağının akabinde birçok ülkeden ‘itidal’ daveti yükselirken, ABD Ordusu’nun eski Avrupalı kumandanı Ben Hodges’dan ‘misilleme’ uyarısı geldi.

Emekli Korgeneral Ben Hodges, Putin’in Ukrayna’da nükleer silah kullanması halinde ABD’nin Rus ordusuna ‘yıkıcı bir saldırı’ ile misilleme yapacağını söyledi.

Hodges, her ne kadar ABD’nin nükleer silah kullanımından kaçınacağını söylese de, Putin Ukrayna’da nükleer silahlar kullanırsa ABD’nin ‘Karadeniz Filosunu yok etmeye yahut Kırım’daki Rus üslerini yok etmeye’ çalışabileceğini belirtti.

Korgeneral Ben Hodges

‘BİDEN TARAFINDAN BÜYÜK REAKSİYON GÖRÜR’

2014-2018 yılları ortasında Avrupa’da ABD Ordusu’na komuta eden General Hodges, Putin’in Ukrayna’ya nükleer bir hücum buyruğu vermesi ihtimalinin ‘pek muhtemel olmadığını’ düşündüğünü de kelamlarına ekledi. Lakin rastgele bir stratejik kitle imha silahının kullanılmasının Amerikan Lideri Joe Biden’dan şiddetli bir reaksiyon ile karşılanacağını söyledi.

General Hodges İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada, “Putin, Rusya’nın nükleer silah kullanması durumunda ABD’nin cevap vereceğini biliyor. ABD’nin reaksiyonu nükleer olmayabilir fakat örneğin Karadeniz Filosunu yok edebilecek yahut Kırım’daki Rus üslerini yok edebilecek yıkıcı bir atak kelam konusu olabilir. Lider Putin ve etrafındakilerin ABD’yi direkt çatışmaya çekmek konusunda isteksiz olacağını düşünüyorum.” dedi.

OLASI HÜCUM ALANLARI HAKKINDA DA BİLGİ VERDİ 

Rusya’nın nükleer bir atak başlatması halinde ABD’nin potansiyel hücum alanları, Kırım’ın batı kıyısında bulunan ve yarımadanın 2014’te ilhak edilmesinden bu yana Kremlin güçleri tarafından işgal edilen Sivastopol deniz limanını da kapsayabileceği belirtildi.

İngiliz istihbaratına nazaran Moskova, Kilo-sınıfı atak denizaltılarının bir kısmını Kırım yarımadasından Rusya’nın güneyine taşıdı.

İNGİLTERE DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da bugün Putin’in yaptığı açıklamanın akabinde, ‘nükleer tehdidin telaş verici bir şekilde’ arttığını belirtti. Dışişleri Bakanlığı’nda yetkili ve Devlet Parlamenter Müsteşarı Gillian Keegan, Batı’nın Putin’i denetim etmekte başarısız olduğunu kabul ederken,
“Bu çok ciddiye almamız gereken bir şey zira biliyorsunuz, denetim bizde değil. Denetimin sahiden onda olduğundan da emin değilim. Demek istediğim, önemli bir tehdit var.” dedi. Keegan, Avrupalı müttefikleriyle birlikte Ukrayna’nın yanında olmayı sürdüreceklerini de vurguladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.