Antmen’den çarpıcı savlar: ‘Atış poligonlarında birtakım kümelere silah eğitimi veriliyor’

Posted by

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, TBMM Başkanlığı’na, sayıları süratle artan atış poligonlarıyla ilgili bir Meclis Araştırma Önergesi verdi.

Poligonlarla ilgili kendilerine çok vahim savlar geldiğini belirten Antmen, “Bazı sığınmacı ve göçmenlere burada silah eğitimi verildiği söyleniyor. Yeniden birebir halde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan birtakım kümelere da farklı maksatlarla atış ve silah eğitimleri verildiği bilgisi tarafımıza geliyor” dedi.

Antmen, araştırma önergesinde birçok kentte hem de merkezi pozisyonda birçok atış poligonu açıldığını ve açılmaya devam ettiğini belirterek “Türkiye’de arkası gerisine açılan bu silah poligonlarını kullanan şahısların kayıtlarının ne derece yanlışsız ve sağlıklı tutulduğu bilinmemektedir. Poligonların İçişleri Bakanlığı başta olmak üzere; Valilikler ve ilgili kamu yönetimlerince ne sıklıkla ve ne hallerde denetlendiği tartışma konusu olmaktadır” diye devam etti.

Antmen’in önergesinde yer alan bir öteki sav ise tartışmalı kurum SADAT’la ilgili oldu. CHP’li milletvekili “Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., yani SADAT’ın da birtakım poligonları kullandığı ve eğitim verdiği argümanları kimi bazın yayın organlarında yer almıştır. Kamuoyunca tartışmalı olan bu yapının ne tıp emellerle kimlere silah ve taarruz tüfeği eğitimi verdiğinin aydınlatılması ülke barışı ve huzuru için bir gerekliliktir” sözlerini kullandı.

50 BİN RUHSAT VERİLDİ

Alınan silah ruhsatı sayılarını paylaşan Alpay Antmen, silahlı cinayet ve yaralama olaylarının günden güne arttığını söyleyerek “Ayrıca ülkede yaşanan iç huzursuzluk, adaletin hiçbir halde işlememesi ve kontrolsüz sığınmacı akını toplumda itimat kaybına yol açmakta ve bireylerin farklı önlemler almasına neden olmaktadır. İçişleri Bakanlığı datalarına nazaran; 2018’de 10 bin 869’u ‘silah bulundurma’, 39 bin 516’sı ‘silah taşıma’ olmak üzere verilen toplam silah ruhsatı sayısı 50 bin 385’tir. 2021’de bu sayı 16 bin 495’i ‘bulundurma’, 41 bin 234’ü ‘taşıma’ olmak üzere toplam 57 bin 729’dir” dedi.

CHP’li Antmen önergesini şu biçimde sonlandırdı:

“Türkiye’de sayıları süratle artan atış poligonlarının sağlıklı bir biçimde denetlenmesi, bu poligonlarda farklı maksatlarla silah eğitimleri alanların olup olmadığının araştırılması ve silah envanterlerinin neler olduğunun ortaya çıkarılması bu nedenlerle uygun olacaktır”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.