Avrupa Merkez Bankası başkanı; ”kripto varlıkların hiçbir değeri yok”

Posted by

Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, yakın tarihli bir röportajda kripto para varlıklarının değeri konusundaki konumunu oldukça netleştirdi ve kripto varlıklarının ‘hiçbir değeri olmadığını’ söyledi!

Avrupa Merkez Bankası başkanı; ”kripto varlıkların hiçbir değeri yok”

Hollanda televizyon programı College Tour’da, 22 Mayıs Pazar günü yayınlanan bir röportajda konuşan ECB başkanı, Politico tarafından hazırlanan bir rapora göre kripto varlıklarının son derece spekülatif ve çok tehlikeli yatırımlar olduğu konusundaki duruşunu sürdürdü ve şu ifadelere yer verdi;

“Başından beri kripto varlıklarının oldukça spekülatif, çok riskli varlıklar olduğunu söyledim. Benim çok alçak gönüllü değerlendirmem, bunun hiçbir şeye değmediği yönünde. Hiçbir şeye dayanmıyor, bir güvenlik çapası görevi görecek hiçbir temel varlık yok.”

Bu arada, G7 ülkelerinin merkez bankalarının maliye bakanları ve başkanları, 19 ve 20 Mayıs’ta Almanya’da bir araya geldi. Tartışmanın ana konusu, sonrasında kripto varlıklarının derhal düzenlenmesiydi. Kripto para piyasasını şok eden son Terra ( LUNA ) konusu da tartışmaların bir parçasıydı.

ECB faiz artırımına hazırlanıyor

Lagarde ayrıca para politikası konusuna da değinerek, bir kez daha ECB’nin avro bölgesinde hızla artan enflasyonla mücadele etmek için Temmuz ayında faiz oranlarını yükseltmeye hazır olduğunu öne sürdü.

Öte yandan, Hollanda merkez bankası başkanı Klaas Knot’un az önce önerdiği daha aşırı bir alternatif olan, elli baz puanlık bir artış olasılığını küçümsemeye çalışıyor gibiydi. Klaas Knot şu ifadeleri kullandı;

“Net tahvil alımlarını durdurma yolunu izleyeceğiz, ki bu birkaç hafta sürebilir. Ayrıca bundan bir süre sonra faiz oranlarını artıracağız”

ECB varlık alım programının üçüncü çeyreğin başlarında sona ermesi ve Temmuz ayında faiz artırımının önünü açması beklenmekte diye ekledi. 50 baz puanlık bir artış için ise “Bugün burada bu noktada size söyleyebileceğim bir şey değil” açıklamasında bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.