Avrupa’da doğal gaz fiyatları son 1 haftada yüzde 52 arttı

Posted by

Avrupa‘da 9 Haziran’da 84 avrodan süreç gören doğal gazın megavatsaat fiyatı bugün yüzde 52 artarak 128 avroya yükseldi.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF‘de süreç gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 120 avrodan kapandı.

Avrupa’da doğal gazın megavatsaat fiyatı 9 Haziran’da 84 avrodan süreç görüyordu. Doğal gazın megavatsaat fiyatı bugün saat 10.05 prestijiyle yüzde 52 artarak 128 avro oldu.

9 Haziran’da ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinde çıkan yangın sebebiyle tesisin en az 3 hafta mühletle kapatılacağının duyurulması fiyatların yükselmesine sebep oldu. Daha sonra yapılan açıklamada bu tesisin sene sonundan evvel açılamayacağı bildirildi.

Avrupa ve Asya’ya gönderilen LNG’de kıymetli role sahip Freeport tesisi ABD’nin ürettiği sıvılaştırılmış doğal gazın yüzde 20’sini sağlıyor. Ayrıyeten Rus güç şirketi Gazprom, teknik meseleler nedeniyle Kuzey Akım boru hattı üzerinden doğal gaz sevkiyatını azaltacağını duyurdu.

Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti. Dün ise Gazprom, Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen birtakım teknik ekipmanların şimdi dönmediğine işaret ederek, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatının yüzde 33 daha düşeceği ihtarında bulundu.

Son olarak Gazprom’un, İtalyan güç firması ENI’ye sağladığı gaz akışında yüzde 15’lik kesintiye gitmesi fiyatları tırmandırdı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.