Bahçeli, Çavuşoğlu’nun Suriye’de Uzlaşı Çağrısını Değerlendirdi: “Çözüm Arayışlarına Güçlü Bir Nefestir, Kimsenin Rahatsız Olmasına Gerek Yoktur”

Posted by

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ; “Dışişleri Bakanımızın Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında barışın tesis edilmesi hususundaki yapıcı ve gerçekçi sözleri kalıcı çözüm arayışlarına güçlü bir nefestir. Bundan hiç kimsenin rahatsız olmasına gerek yoktur” açıklamasını yaptı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gündeme ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ironi yaparak söylediği “Kadından imam olmaz, cumhurbaşkanı aynı zamanda imamlık yapmak durumunda olduğu için ben aday değilim” ifadelerine Bahçeli, “Sokak sokak gezip konuştuğu esnaflarımızdan istediği cevapları alamayınca kabalaşan ve kaskatı kesilen zihniyetlerin ne iyiliğinden ne iradesinden ne de demokratik nezaketinden bahsetmek mümkündür” dedi.

“TRABZONSPOR’UMUZA GÖNÜL VEREN VATANDAŞLARIMIZA HAKARETİN KABUL EDİLMEYECEĞİ ORTADADIR”

Fener Rum Patriği Bartholomeos’a Trabzonspor atkısının hediye edilmesine de tepki gösteren Bahçeli, “Bu yürek yaralayıcı tertip skandal olmasının ötesinde tahrik, tahrip ve taciz tonu çok yüksek bir meydan okumadır. Trabzonspor’umuza ve bu kulübümüze gönül veren muhterem vatandaşlarımıza hakaret niteliğindeki bu kepazeliğin hiçbir vicdan tarafından kabul edilmeyeceği ortadadır. Türkiye’de ekümenik diye bir kurum ve görev tanımı yoktur. Lozan Antlaşması gereğince, Fener Rum Patriği’nin siyasi ve idari işlerle uğraşmaması, ülkemizdeki Rum-Ortodoks vatandaşlarımıza ruhani hizmet vermesi hüküm altına alınırken, Fatih Kaymakamlığı’na bağlı bir din görevlisi olmasının dışında hiçbir statüsü de olamayacaktır. Türkiye’nin dört bir koldan tuzağa çekilerek milli ve manevi hassasiyetlerinin tahriş edilmesi etap etap ilerletilen bir kumpasın içyüzünü açığa vurmaktadır. Amaç kaos çıkarmak, kriz ortamı yaratmaktır” açıklamasını yaptı.

“FIRSATÇILAR DEVREDE, FESAT YUVALARI TETİKTEDİR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cemevi ziyareti ve KPSS’nin iptal edilmesine de değinen Bahçeli, “Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimiz üzerinde oynanan şirret oyunlar, KPSS şaibesi, etnik kimlikleri kaşıyan sinsilikler, Moody’s isimli derecelendirme şirketinin Türkiye ekonomisi hakkında kuşku uyandırma densizliği ve Azez’de Türk bayrağını yakma şerefsizliği bir kaos planlamasının birbiriyle bağlantılı olaylarından yalnızca bir kısmıdır. Türkiye’nin ufkunu perdelemek, enerjisini tüketmek, manevi direncini kırmak gayesiyle emre amade bekleyen iç ve dış odaklar eşzamanlı faaliyet halindedir. Fırsatçılar devrede, fesat yuvaları tetiktedir” ifadelerini kullandı.

“SEROK AHMET’İN AYIPLI SÖZLERİ ŞAHSIYLA MÜSEMMA OLAN BOZGUNCULUĞA YENİ BİR MİSALDİR”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun “Suriye Kürtlerini dışlamamamız lazım” ifadelerine ilişkin Bahçeli, “Bu şahsın muadili ve mukallit benzeri serok Ahmet’in Suriye‘de yaşayan Kürt kökenli kardeşlerimizi istismar eden ayıplı sözleri şahsıyla müsemma olan bozgunculuğa yeni bir misaldir. Türkiye’nin Suriye konusunda attığı adımlar değerli ve isabetlidir. Bu ülkede yaşayan hiç kimse, kökeni ve mezhebi ne olursa olsun ülkemizin ötekisi veya hasmı değildir. Hepsi kardeşimizdir, aramızda tarihe, kültüre ve inanca dayanan kuvvetli bağlar vardır” dedi.

“DIŞİŞLERİ BAKANIMIZIN BARIŞIN TESİS EDİLMESİ HUSUSUNDAKİ YAPICI VE GERÇEKÇİ SÖZLERİ GÜÇLÜ BİR NEFESTİR”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriyeli muhalif gruplar ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümeti arasında uzlaşma çağrısına da değinen Bahçeli, “Dışişleri Bakanımızın Suriyeli muhaliflerle Esad rejimi arasında barışın tesis edilmesi hususundaki yapıcı ve gerçekçi sözleri kalıcı çözüm arayışlarına güçlü bir nefestir. Bundan hiç kimsenin rahatsız olmasına gerek yoktur. Türkiye’nin Suriye ile görüşme düzeyini siyasi diyalog mertebesine çıkarması, bu çerçevede terör örgütlerinin yuvalandıkları her coğrafi alandan iş birliğiyle sökülüp atılması önümüzdeki siyasi gündem konularından birisi olmaya namzettir ve hatta ciddiyetle ele alınmaya değerdir. 2023’e kadar her alanda ve her komşumuzla normalleşme atmosferinin hakim olması samimi arzumuz ve umudumuzdur” ifadelerini kullandı.

Bahçeli son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine ilişkin “Bizim milliyetçiliğimiz öğrenmek istiyorlarsa rahmetli Ecevit’e bakacaklar. Kıbrıs’a bakacaklar. Akdeniz’e bakacaklar, Akdeniz’in sularına bakacaklar. Sen kim, bizim milliyetçiliğimiz, tartmak, ölçmek kim. Süleyman Şah Türbesi kaçırılırken, toprak terk edilirken sesin bile çıkmadı” ifadelerine “Bizimle milliyetçilik yarışına girip kutlu ceddimiz ve rahmetle yad ettiğimiz Süleyman Şah’ın türbesiyle ilgili dedikodu yapan Kılıçdaroğlu’na asıl cevabı Türk milleti verecek, Dersim ayarlı bu şahsın gerçek yüzünü muhakkak ifşa edecektir. Bu ise yalnızca bir sabır ve zaman meselesidir” karşılığını verdi.

ANKA / Politika

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.