Bakanların haberi yok… İsrail’de hükümet düştü

Posted by

İsrail’de koalisyon hükümetinin başbakanı Naftali Bennett Pazartesi akşamı yaptığı sürpriz çıkışla, meclisin feshi için gelecek hafta oylama yapılacağını söyledi. Bu gelişme aynı zamanda Bennett’in başbakanlık koltuğunu şu anda Dışişleri Bakanı olan koalisyon ortağı Yair Lapid’e bırakması anlamına da geliyor.

Koalisyonun yoluna devam edemeyeceği sonucuna varılması sonrası yeni bir seçim daha ufukta belirdi.

Bu açıklamanın koalisyon hükümetinin üyelerine de sürpriz olduğu kaydediliyor.

Savunma ve İçişleri Bakanlarının bu açıklamanın yapılacağından haberdar olmadığını aktarılıyor.

Beklendiği gibi oylamada fesih yönünde karar çıkması halinde ülke son 4 yılda beşinci kez sandığa gidecek.

Siyasi uzmanlar seçimlerin Ekim ayında yapılabileceğini öngörüyor.

Eski Başbakan Binyamin Netanyahu da bu gelişmeler sonrası başbakanlık koltuğunu geri kazanacağını savunuldu.

TÜRKİYE’YE HANGİ SIFATLA GELECEK

Yair Lapid’in Çarşamba günü Türkiye’ye yapması beklenen resmi ziyareti Dışişleri Bakanı olarak mı yoksa Başbakan olarak mı yapacağı henüz belli değil. Muhtemelen gezi planlandığı gibi Dışişleri Bakanı olarak deruhte olunacak ve dönüşünde de Başbakanlık görevine başlayacaktır.

Mevcut durumda Yair Lapid’i daha sağlıklı bir koalisyon kurma ihtimali yok gibi görünse de mucizevi bir formül bulup da uygun bir ittifak kurabilirse ki pek olası görünmese de siyaset arenasında imkansız hiç bir şey yoktur. Benett Lapid ikilisinin parlamentoyu feshetme kararı alarak seçimin sonbaharda yapılabileceğini ortaya koydular.

Sabırla bekleyip bu durumun neler getireceğini hep birlikte göreceğiz.

Bizi ilgilendiren en önemli konu ise İsrail Türkiye ilişkilerinin nasıl bir hal alabileceğidir ki Yeni bir seçim ile Likud Partisinin yeniden iktidara gelmesi ve ülkeyi yönetecek ekibin başında da Binyamin Natanyahu’nun olması halinde Erdoğan Hükümetinin alabileceği tavrın ne olacağıdır. Hatırlatmak gerekir ki Natanyahu’yu çok sağda gören Erdoğan ve İbrahim Kalın ifadeleri henüz zihinlerdedir.

Hoş dün dündür bugün bugündür. İhtiyaçlar politikaları belirleyecektir.

Rafael Sadi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.