Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde cübbe giyme töreni yapıldı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Başakşehir Çam Sakura Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SUAM) 2022-2023 Akademik Yükselme, Öğretim Üyeleri Cübbe Giyme ve Belge Takdim Töreni, hastanenin konferans salonunda yapıldı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, törende yaptığı konuşmada, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin, açıldığı günden bu yana büyük hizmetler verdiğini söyledi.

Kovid-19 süreci ve Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki başarılı mücadeleleri ile verdikleri desteklerden dolayı sağlık çalışanlarına teşekkür eden Memişoğlu, “Şu ana kadar İstanbul’dan yaklaşık 4 bin 603 personelimiz depreme desteğe gitti. Bunların yaklaşık 2 bini hekim. Altmış tır gönderdik. Maalesef can kayıpları moralimizi ve canımızı acıtıyor.” dedi.

Prof. Dr. Memişoğlu, yarının 14 Mart Tıp Bayramı olduğunu anımsatarak, “14 Mart esasında bir adanmışlığın, bir idealizmin, ‘Ya hürriyet ya ölüm’ kelimesini Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük bir lidere söyletip, istiklal mücadelemizin başlangıcıdır ve bunu bir hekim arkadaşımız başarmıştır. Bunun herkes tarafından bilinmesi lazım. Onun için sizler bu toplumun liderlerisiniz, aydınlarısınız ve akademik dediğimiz öğretim üyeleri sadece kendilerinden sorumlu değildir.” ifadesini kullandı.

“İki yılı aşkın sürede 2,5 milyon insana sağlık hizmeti verdik”

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Prof. Dr. Nurettin Yiyit ise bugün cübbe giyecek meslektaşların yakınlarının ve ailelerinin burada olmasının, ayrı bir onur olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Yiyit, hastane için sağlık tesisi olarak yola çıktıklarını hatırlatarak, “Bunun yanında ciddi bir akademik eğitim sürecimiz eklendi. Biz, bu 2 yılı aşkın sürede 2,5 milyon insana sağlık hizmeti verdik, 200 binin üzerinde ameliyata imza attık ve bu hastanede 40 binin üzerinde çocuk dünyaya ‘merhaba’ dedi. Rakamlara bakınca sağlık anlamında büyük katkımız oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlıklı Bilimleri Üniversitesine de ciddi bir katkı sunduklarını anlatan Prof. Dr. Yiyit, şunları kaydetti:

“Bizim kısa sürede 169 akademisyenimiz oldu. Şu an birçoğu bir ve ikinci yıl olmak üzere uzmanlık eğitimi alan 1335 öğrencimiz var. Her geçen gün de bu rakam katlanıyor. Yani sağlık için çıkılan bu yolda sağlığın eğitimi noktasında da çok belirleyici olacağımızı düşünüyorum. Biliyorsunuz, yarın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladığımız bir gün. Bu yıl hem meslektaşlarımızdan kayıplarımız var hem de onların yakınlarından. Onlara başsağlığı diliyorum. Yaralarının da tez zamanda sarılması adına her birimiz elimizden geleni yapıyoruz.”

“Burası hakikaten ay yıldız gibi parlayacak”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl de eğitimdeki 7 yıla yaklaşan bir süre içerisinde üniversitelerini dünyada önemli bir yere hep birlikte getirdiklerini aktardı.

Prof. Dr. Erdöl, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ni, istikbalde çok önemli yerlerden birisi olarak gördüğüne dikkati çekerek, “İnşallah umduğumuza dahil oluruz. Burası hakikaten ay yıldız gibi parlayacak, ülkemizin eğitiminden sağlığına büyük vizyon sahibi insanlar yetiştirecek. Burasını yeni Aziz Sancarlar yetiştirecek bir yer olarak görüyorum.” görüşünü paylaştı.

Ülkede “asrın felaketi” olarak nitelenen depremlerin yaşandığını anımsatan Erdöl, “Depremde 450 civarında meslek mensubumuz şehit oldu. Onlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Kendi öğrencilerimizden 21 öğrenciyi maalesef bu deprem nedeniyle kaybettik. Onlar da deprem şehidi oldu.” sözlerini sarf etti.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan törende, profesör, doçent ve doktor öğretim üyelerinin cübbelerini, Prof. Dr. Erdöl, Prof. Dr. Memişoğlu ve Prof. Dr. Yiyit giydirdi.

Programın sonunda, katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir