Bm: Haiti’nin Başkentinde Güvenlik Sorunu ve İnsani Durum Alarm Veriyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 24 Nisan (Xinhua) — Birleşmiş Milletler (BM) Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’in metropol bölgesi olan Cite Soleil’deki güvenlik sorunu ve insani durumun endişe verici düzeye ulaştığını bildirdi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, BM kuruluşlarından gelen bilgiler doğrultusunda Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 14-19 Nisan’da rakip çeteler arasındaki çatışmalarda 18’i kadın ve en az 2’si çocuk olmak üzere yaklaşık 70 kişinin hayatını kaybettiğini ve 40 kişinin yaralandığını belirtti.

Haq, günlük basın açıklamasında, “Çalışma arkadaşlarımız bölgedeki birçok okul ve sağlık merkezinin şu anda kapalı olduğunu söylüyor. Çatışmalar yüzünden temel gıda maddeleri ve hizmetlere erişim de kısıtlı olarak sağlanabiliyor” dedi.

Buna ek olarak son birkaç haftadır devam eden sağanak yağışların bölgedeki sıhhi temizlik ve yaşam koşullarını kötüleştirdiğini kaydeden sözcü, Cite Soleil’in Brooklyn adlı bölgesinde yağmurun taşıdığı çöplerin yolu tıkadığını, su kamyonlarının geçişine engel olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir