Cemal Enginyurt, basın topluluğundan özür diledi

Posted by

TV 100’de Pınar Ardor’un sunduğu Gündeme Dair programına Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, gazeteci Latif Şimşek, gazeteci Barış Yarkadaş ve müellif Doğan Çağlar konuk oldu.

Programın ilerleyen saatlerinde Cemal Enginyurt ve Latif Şimşek ortasında tartışma çıktı.

Canlı yayında kafa başa geldiler

Tutuklu yargılanan Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili görüşlerin sunulduğu esnada Şimşek, “Herkes verilen karara hürmet duyacak. Kimse bu ülkenin yargıcını, savcısını, polisini küçümseyemez.” dedi.

Bunun üzerine Cemal Enginyurt “Bırak bu savunuculuğu, bırak bu işleri.” diyerek reaksiyon gösterdi.

Şimşek’in de “Sen bırak bu işleri.” şeklinde yanıt vermesinin akabinde iki isim, canlı yayında baş başa geldi.


Darbedilen Latif Şimşek şikayetçi oldu

Tartışmanın alevlenmesi üzerine Cemal Enginyurt ve muhafazası, gazeteci Latif Şimşek’e saldırdı.

Darbedilen Latif Şimşek, Cemal Enginyurt ve muhafazasından şikayetçi oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı.

Koruma tutuklandı

Yaşanan olayın akabinde Cemal Enginyurt’un müdafaası olduğu argüman edilen kişi, adliyeye sevk edildi ve çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Öte yandan Başsavcılık, Cemal Enginyurt hakkında soruşturma evrakınında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderileceğini bildirdi.


Cemal Enginyurt, özür diledi

Diğer yandan Cemal Enginyurt, yaşanan olayların akabinde bugün Twitter hesabından açıklama yaptı.

Cemal Enginyurt, “Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı ve Milletvekili olarak, Türk Milletinden, kamuoyundan ve mesleğini layıkıyla yerine getiren Basın topluluğundan özür diliyorum.” diyerek özür iletisi paylaştı.

Enginyurt, yaptığı paylaşımda ise şu tabirlere yer verdi:

“TV100 programında özen ve itidal dışı davranışta bulundum”

“6 Ağusyos 2022 Cumartesi gecesi katıldığım TV100 programında ‘KPSS sorularının çalınması, son günlerde Cemevlerine düzenlenen akınların ve Balıklı Rum Hastanesi yangınının, 6’lı Masa ve FETÖ terör örgütü tarafından organize edildiği’ üzere, ağır tahrik edici beyan, ima ve iftiralara ilaveten, son olarak ‘Polis ve Devlet düşmanı’ suçlamaları karşısında, Milletvekili ve taşıdığım siyasi sorumluluğun gereği olarak, göstermem gereken dikkat, ihtimam ve itidal dışı davranışta bulundum.


“Siyasi sıfat ve sorumluluklarımıza denk iştirakçilerin bulunmadığı TV programlarına katılmam en büyük kusurum olmuştur”

Bu prestijle, gösterdiğim sert yansıdan ötürü, verilen reklam ortasında meydana gelen ve hiçbir formda onaylamadığım olaylar, şahsımı, Demokrat Parti topluluğunu ve kamuoyunu rahatsız etmiştir.

Bu vesile ile tabir etmek isterim ki, siyasi sıfat ve sorumluluklarımıza denk iştirakçilerin bulunmadığı TV programlarına katılmam en büyük yanılgım olmuştur.

“Basın topluluğundan özür diliyorum”

Ayrıca, kamuoyunda bilgi kirliliği yaratmak için şahsımla illiyet bağı kurdurulmaya çalışılan ne resmi ne de gayri resmi bir müdafaam bulunmamaktadır.

Bu istenmeyen imajlar nedeniyle, Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı ve Milletvekili olarak, Türk Milletinden, kamuoyundan ve mesleğini layıkıyla yerine getiren basın topluluğundan özür diliyorum.”Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.