Çöp tesisine verilen ‘kapatma kararı uygulansın’ başvurusu: ‘Çavuşlu halkı gerekirse Ankara’ya yürüyecek’

Posted by

Görele’nin Çavuşlu beldesinde, 10 yıl evvel faaliyete geçen ve kentin yanı sıra etraf bölgelerden toplanarak Çavuşlu Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde depolanan çöplerden etrafa atık su sızdığı belirlendi.

Yöre halkı, 2021’de tesiste depolanan çöplerin atık sularının Karadeniz’e deşarj edildiği, atık suların içme suyuna ve dereye karışarak balık vefatlarına neden olduğu, tabiata ve insan sıhhatine ziyan verdiği gerekçesiyle ‘ÇED olumlu’ raporunun iptal edilmesi ve tesisin kapatılması için Ordu 2’nci Yönetim Mahkemesi’ne dava açtı.

Bilirkişi raporunda, tesisin ömür alanları ve su kaynaklarının yakınında olduğunun tespitiyle mahkeme, ÇED raporunu iptal ederken tesisin kapatılması başvurusunu ise reddetti.

VALİLİĞE DİLEKÇE VERDİLER

Bölge halkı, tesisin kapatılması için bu defa Samsun Bölge Yönetim Mahkemesi’ne başvurup Ordu 2’nci Yönetim Mahkemesi kararının iptalini istedi. Mahkeme, oy birliğiyle tesisin faaliyetinin durdurulmasına karar verdi.

Giresun Valiliği ile tesis yöneticilerine bildiri edilen ve yasal sürecin 29 Ağustos’ta dolmasına karşın, tesisin faaliyetini sürdürmesi üzerine Çavuşlu sakinleri, bugün Giresun Valiliği önünde toplandı. Bölge halkı, Samsun Bölge Yönetim Mahkemesi’nin tesisin kapatılmasına yönelik kararının uygulanması talebiyle valiliğe dilekçe verdi.

“ÇAVUŞLU HALKI GEREKİRSE ANKARA’YA YÜRÜYECEK”

Avukat Ozan Karagöz, dava sonucunun formalite olarak kalmaması ve uygulanması için valiliğe dilekçe verdiklerini söyleyerek, “Görele Cumhuriyet Başsavcılığı’nca alınan raporlarda tesisten Yalakoda deresi ve Karadeniz’e zehirli atık suyun karıştığı tespit edilmiştir. Hukuksal süreç sonuçlandı ancak tesis hala kapatılmadı. Çavuşlu halkı buna karşı tüzel gayretini barışçıl ve demokratik yerde devam ettirecektir. Verdiğimiz dilekçenin ve mahkeme kararının uygulanmaması halinin devam etmesi durumunda Çavuşlu halkı gerekirse Ankara’ya yürüyecek” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.