‘Diyet sırasında çok sık tartılmayın’ uyarısı

Posted by

Pek çok insan için diyet sürecinde en büyük motivasyon kaynağı, ekseriyetle tartıdaki sayı. Buna nazaran kişi kendisini başarılı ya da başarısız olarak pahalandırıyor. Lakin tartıdaki pahası, uygulanan beslenme programının dışında birçok faktör etkiliyor.

Diyetisyen Sena Çelik, tartılırken dikkat edilmesi gereken mevzulara ait ihtarlarda bulundu.

Çelik, “Kilonuz yalnızca yağ hücrelerinden ibaret değildir. Beden kompozisyonu; yağ, kas, su, mineraller ve kemik yoğunluğundan oluşmaktadır. Kilonuzu değerlendirirken bu etmenleri göz önünde bulundurmalısınız” değerlendirmesinde bulundu.

“VÜCUTTAKİ ÖDEM TARTIYA OLUMLU YANSIR”

Seyahat, yetersiz su içmek, uykusuzluk, hareketin azalması, gerilim, antibiyotik kullanımı, alkol tüketimi, kabızlık ve ağır antrenman yapmak üzere faktörlerin bedende su tutulumuna (ödem) neden olabileceğine işaret eden Çelik, şunları kaydetti:

“Vücuttaki su artışı tartıya müspet tarafta yansımaktadır. Bu faktörlerin tesiriyle tartıdaki dalgalanmalar, hedeflenen yük değişimlerini yakalamanıza mahzur olabilir. Tartıyı etkileyen faktörler kadar ölçüm alınan vakit ve tartı sıklığı bizim için çok değerli. Ölçüm sıklığının artması motivasyon kaybına ve tartı gerilimine neden olabilir. Birinci kuralımız çok sık tartılmamak. Haftada 1 ya da 10 günde bir defa tartılabilirsiniz.”

“AÇ KARNINA VE HAFTANIN BİREBİR GÜNÜNDE TARTILMAK GEREKİYOR”

Diyetisyen Sena Çelik, hakikat sonuçlar alabilmek için ne vakit tartılabileceğine ait, “Doğru tartı alımı; aç karnına, haftanın birebir gününde, birebir saatlerde, tuvalet sonrasında, ince kıyafetlerle düz bir tabanda olmalıdır. Bu yüzden tartıda görülen sayı istenildiği üzere değilse tartıyı etkileyen faktörler sorgulanmalı, yanlışsız tartım yapıldığından emin olunmalı ve uzun vadedeki değişimlerin gerçeği yansıttığı unutulmamalıdır” tabirlerini kullandı.

Çelik, tartıdaki sayının diyet sürecini etkilemekle birlikte motivasyon kaybına neden olması halinde tartı ölçümü yerine mezura ile bel, kalça, basen, bacak üzere bölgelerin ölçümünün yapılabileceğini aktardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.