Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi devir başkanlığı Azerbaycan’da

Posted by

Azerbaycan Ulusal Meclisinde, Ulusal Meclis Lideri Sahibe Gafarova’nın mesken sahipliğinde düzenlenen konferansa TBMM Lideri Mustafa Şentop, Pakistan Ulusal Meclis Lideri Raja Pervaiz Ashraf, Tacikistan Meclis Lideri Mahmadtoir Zokirzoda ve Özbekistan Ali Meclisi Yasama Kanadı Lideri Nurdinjon Ismailov katıldı.

Konferansta, İran Parlamentosu Lider Yardımcısı Ali Nikzad, Kazakistan Parlamentosu Lider Yardımcısı Balaim Kessebayeva, Kırgızistan Parlamentosu Lider Yardımcısı Ulan Primov, Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Genel Sekreteri Khusrav Noziri, EİTPA Genel Sekreteri Tahir Hussain de yer aldı.

Bir sonraki konferans İran’da

Konferansta, EİTPA devir başkanlığının Pakistan’dan Azerbaycan’a geçmesi istikametinde karar alındı. Bir sonraki EİTPA konferansının ise İran’da yapılmasına karar verildi.

Azerbaycan Ulusal Meclisi Lideri Gafarova, toplantıda yaptığı konuşmada, EİTPA’ya devir başkanlığı mühletince kurumun faaliyetinin güçlendirilmesi ve parlamentolar ortası iş birliğini pekiştirmek için gayret sarf edeceklerini söyledi.

Gafarova, Azerbaycan’ın Ekonomik İş Birliği Teşkilatını kıymetli bölgesel kuruluş olarak kabul ettiğini ve üye ülkelerle hem ikili hem de çoklu iş birliklerinden yana olduğunu belirtti.

Halklarımızın daha da yakınlaşmasına katkı sunuyoruz

EİTPA üyesi ülkelerin halklarını ortak tarih ve kültür ve dinin birleştiğini vurgulayan Gafarova, “Biz de parlamenterler olarak bu konuda özel sorumluluk taşıyoruz. EİTPA olarak parlamentolarımız ortasındaki ilgilerimizin güçlendirilmesine ve halklarımızın daha da yakınlaşmasına katkı sunuyoruz.” dedi.

Gafarova, Kovid-19 salgınının global iktisada, sıhhat sistemine ve toplumsal hayatın tüm alanlarına olumsuz tesirler bıraktığını ve önemli zorluklar bıraktığını belirterek, Azerbaycan’ın salgınla gayret konusundaki global teşebbüslerinden ve yardımlarından bahsetti.

2. Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan’ın elde ettiği zaferden ve 30 yıllık işgale son vermelerinden bahseden Gafarova, şunları söyledi:

“İşgal devrinde Ermenistan tüm köy ve kentlerimizi büsbütün yıkmıştı. Topraklarımız işgalden kurtarıldıktan çabucak sonra Azerbaycan kendi imkanlarıyla geniş kapsamlı imar çalışmalarına başladı. İşgal devrinde yıkılan tüm altyapı yine kuruluyor. Bu yıldan itibaren mecburî göçmenlerin meskenlerine dönüşüne start verilecek. Çalışmalara en büyük mani, Ermenilerin işgal devrinde döşediği mayınlardır. 10 Kasım 2020’den bu güne 210’dan fazla asker ve sivil mayın patlaması sonucu öldü yahut yaralandı. Azerbaycan dünyanın en fazla mayın döşenen bölgelerinden biri olsa da maalesef bu istikamette en az memleketler arası yardım alan ülkelerden biridir.”

Barış ve istikrarın sağlanması için efor sürdürülüyor

Gafarova, Azerbaycan’ın Ermenistan’a barış mutabakatı imzalamayı önerdiğini belirterek “Biz savaş değil barış ve gelecek konusunda konuşmak istiyoruz. Azerbaycan, bölgede sürdürülebilir barış ve istikrarın sağlanması tarafında uğraşlarını sürdürüyor. Azerbaycan, barış müzakerelerine başlamaya hazır. ” tabirlerini kullandı.

Konferans, bildiri kabul edilmesiyle sona erdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.