Geçen ay borsada en çok kazandıran Fenerbahçe oldu

Posted by

Borsa İstanbul’da süreç gören spor şirketlerinin geçen ayki payları açıklandı.

Buna nazaran Fenerbahçe Futbol AŞ, yüzde 20,6 ile yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

Spor endeksi arttı

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, spor endeksi, yüzde 11,4 arttı.

Analistler, resesyon telaşlarının global piyasaları meşgul etmeyi sürdürdüğünü belirtti. Yurt içinde de sektörel ayrışmaların öne çıktığını söz eden analistler, yatırımcıların geçen ay spor paylarına ilgi gösterdiğini aktardı.

Yapılan transferlerle birlikte de spor paylarında genel olarak olumlu bir seyir izlendi.

En çok kazandıran Fenerbahçe

Borsa İstanbul’da süreç gören Fenerbahçe Futbol AŞ, geçen ay yüzde 20,6 ile yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu. Fenerbahçe’nin pay fiyatı geçen ay 56 lirayla tarihi tepeyi görmüştü.

Fenerbahçe, Brezilya asıllı İtalyan futbolcu Joao Pedro’yu takımına dahil etti.

Brezilyalı futbolcu Willian Arao ile 2+1 yıllık mukavele imzalayan kulüp, Norveçli futbolcu Joshua King ile 2 yıllık, 19 yaşındaki ulusal futbolcu Tiago Çukur ile 4 yıllık, Fatih Karagümrüklü futbolcu Emre Mor ile 3 yıllık kontrat imzalandığını açıklamıştı.

Trabzonspor

Geçen ay Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği’nin payları yüzde 6,5, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ’nin payları yüzde 6,3, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımların payları yüzde 5,1 artış kaydetti.

Trabzonspor, Mısırlı futbolcu Trezeguet’le (Mahmoud Ahmed İbrahim Hassan) ile mutabakat sağladı.

Beşiktaş

Beşiktaş, İstanbulspor’dan 21 yaşındaki stoper Emrecan Uzunhan’ı takımına kattı. Jackson Muleka’nın 3 milyon 350 bin avro bonservis bedeliyle transfer edildiğini açıklayan Beşiktaş Kulübü, İngiltere’nin Burnley grubunda forma giyen Hollandalı golcü Wout Weghorst’un da 1 dönemliğine kiralandığını duyurmuştu.

Galatasaray

Galatasaray Kulübü ile Tunç Holding ortasında geçen ay futbol A grubu kol sponsorluğunu içeren yeni sponsorluk mutabakatı imzalanmıştı.

Fransız futbolcu Leo Dubois’yı takımına katan Galatasaray, İsviçreli futbolcu Haris Seferovic’i satın alma opsiyonuyla kiralık olarak, Portekizli orta saha oyuncusu Sergio Oliveira’yı da 4 yıllığına takımına katmıştı.

Yıl başından bu yana performansta da Fenerbahçe başı çekti

Spor şirketlerinin yıl başından bu yana sergiledikleri pay performansına bakıldığında Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş yatırımcısını sevindirirken, Trabzonspor yatırımcısını üzdü.

Fenerbahçe, yıllık bazda olduğu üzere aylık bazda da yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu. Fenerbahçe’nin payları yılbaşından bu yana yüzde 78,6 artış kaydetti.

Fenerbahçe’yi yüzde 20,6 ile Galatasaray, yüzde 5,5 ile Beşiktaş izledi.

Trabzonspor ise yatırımcısına yüzde 19,1 kaybettirdi.

Fenerbahçe piyasa pahasında tarihi tepeye ulaştı

AA’nın haberine nazaran Fenerbahçe, borsada süreç gören spor şirketleri ortasında en fazla piyasa kıymetine ulaşarak rakiplerini geride bıraktı.

Temmuz ayında 5 milyar 424 milyon 104 bin liralık piyasa kıymetiyle tarihi tepeyi gören Fenerbahçe, ayı 4 milyar 978 milyon 694 bin liralık piyasa kıymetiyle tamamladı.

Piyasa bedelinde Fenerbahçe’yi 2 milyar 450 milyon lirayla Trabzonspor, 2 milyar 116 milyon 800 bin lirayla Galatasaray ve 1 milyar 51 milyon 200 bin lirayla Beşiktaş izledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.