Geceye damga vuran olay dış basında!

Posted by

Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu’nda oynanan Fenerbahçe-Dinamo Kiev müsabakasında, konuk ekip 57. dakikada 1-0 öne geçti.

Dinamo Kiev’in Ukraynalı futbolcusu Buyalsky, attığı golden sonra kale gerisindeki tribünler önünde kışkırtıcı formda sevinince Fenerbahçe taraftarları reaksiyon gösterdi.

Islıklanan oyuncu abartılı ve kışkırtıcı sevinci sonrasında İtalyan hakem Massimiliano Irrati’den sarı kart gördü.

Fenerbahçe taraftarları, Dinamo Kiev oyuncusunun bu hareketinden sonra Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in ismini bağırdı. Tezahürat toplumsal medyada büyük reaksiyon çekti.

Lucescu’dan protesto

Ukrayna grubunda teknik yönetici Mircea Lucescu, müsabakanın akabinde düzenlenen basın toplantısında yer almadı.

Deneyimli teknik adam, yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada bu hususa değinerek şunları söyledi:

“Sizlere soruyorum kaç tane faul yaptığımızı yeniden saydınız mı ? Her şey planımız dahilindeydi, işledi ve kazandık. Lakin taraftarları hesaba katamamışız böylesi tezahüratlar beklemezdim, yazık.”

Vasyl Bodnar: Bunları duymak çok üzücüdür

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar: “Futbol adil bir oyun. Dün Dynamo Kyiv daha güçlüydü. Fenerbahçe taraftarlarından, ülkemizi bombalayan Rus katil ve saldırgan lehine takviye kelamlarını duymak çok üzücüdür. Dost Türkiye halkına Ukrayna’ya dayanağı ve taraftarların uygunsuz hareketlerine ilgili değerlendirmesi için minnettarım.”

Olay dünya basınında da gündem oldu. İşte kimi manşetler:

“UEFA, Fenerbahçe’yi men etsin”

Britanya tabloiti Daily Star, olayı ”utanç verici” olarak nitelendirdi. Daily Star, toplumsal medyada kimi kullanıcıların, Fenerbahçe’nin UEFA karşılaşmalarından men edilmesi için davet yaptığını belirtti.

Fransız spor kanalı CNEWS ise taraftarın tezahüratını ”sürreal” olarak nitelendirdi.

Sırp haber portalı Republika da olayı ”İstanbul’da skandal” başlığıyla gördü.

Ukrayna’nın Kyiv Independent gazetesinden gazeteci Oleksiy Sorokin, ”Fenerbahçe hem saha içinde hem de saha dışında kaybeden oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

RusFutbol: “Fenerbahçe taraftarları, Şampiyonlar Ligi’nde Dinamo Kiev ile oynanan maçta Vladimir Putin’in ismini haykırdı.”

RIA: “La-la-la-la-la, Vladimir Putin!” Rusya Şampiyonlar Ligi’nde. Fenerbahçe taraftarları”

Novosti Spor: “Fenerbahçe taraftarları Dinamo Kiev maçında Putin’in ismini haykırdı. Dinamo Kiev maçında Putin’e tezahürat yaptı.”

Polonya’dan Sport: “Dinamo Kiev golü attı. Fenerbahçe taraftarı çıldırdı. Putin için tezahürat yaptılar.”

Desporto Ao Minuto: “Rezalet! Dinamo Kiev golü attı. Fenerbahçeliler Putin diye haykırdı.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.