Giresun ve Ordu’nun bal ormanlarını yırtıcı böcekler koruyacak

Posted by

Giresun’un Keşap ilçesinde varlığına birinci kere 2018 yılında rastlanan ziyanlı, bal ormanındaki kestane ağaçlarında hasara yol açtı.

Yörede yayılım gösteren kestane gal arısıyla biyolojik gayret için Giresun Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Ordu Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde faydalı böcek üretimi için laboratuvar kuruldu.

Laboratuvarda üretilen 1100 “Torymus Sinensis” isimli faydalı böceğin, Giresun ve Ordu’daki bal ormanlarındaki kestane ağaçlarına yerleştirilmesine devam ediliyor.

Biyolojik sistemle, gal arısının kestane ağaçlarına ziyan vermesinin önlenmesi amaçlanıyor.

“Gal arısı, kestanenin en değerli böcek zararlıları ortasında yer alıyor”

Giresun Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlıları Şube Müdürlüğünde vazifeli mühendis Nuray Güçlü, AA muhabirine, kestane gal arısının Türkiye’de birinci sefer 2014 yılında Bursa ve Yalova’da kaydedildiğini söyledi.

Doğu Karadeniz Bölgesinde ise bu zararlının 2018 yılında Giresun’un Keşap ilçesinde görüldüğünü belirten Varlıklı, bunun üzerine süratli formda uğraşa başlandığını tabir etti.

Güçlü, gal arısının kestanenin en değerli böcek zararlıları ortasında yer aldığının altını çizerek, “Yumurtalarını, bahar devrinde yeni sürgünlerin üzerinde bulunan tomurcukların içerisine bırakıyor. Bir tomurcuğa birden fazla ergin yumurta bırakabilir. Tomurcuklar, içerisindeki larvaların tesiriyle 8-15 milimetre çapında yeşilimsi ve gül rengi galler meydana gelir. Erginlerin çıkışından sonra da kurur ve odunumsu bir hal alır.” dedi.

Gal arısının, kestane ağacında çiçek ve meyve sayısında düşüşe sebep olduğuna dikkati çeken Güçlü, böylece ağacın büyümesini engellediğini, kısım kanseri üzere hastalıklara karşı da dayanıklılığını olumsuz tarafta etkilediğini aktardı.

Faydalı böceğin, gal arısı zararlısının olgun larvalarını yiyerek beslendiğine işaret eden Varlıklı, biyolojik formülle gayret ederek zararlının popülasyonunu azaltmaya, böylelikle tabiatın istikrarını sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Giresun Arı Yetiştiricileri Birliği Lideri Kubilay Elevli ise kestane gal arısı zararlısının ağaçlarda oluşturduğu hasardan ötürü kestane balı üretiminde önemli kayıplar yaşandığını söyledi.

Giresun’da, birliğe kayıtlı yaklaşık 2 bin 500 arıcının büyük kısmının kestane balı ürettiğini belirten Elevli, bu nedenle gayret sürecindeki çalışmaları yakından takip ettiklerine dikkati çekti.

Elevli, birlik olarak Tarım ve Orman Bakanlığının yanı sıra çeşitli kurumlar ve üniversitelerin biyolojik çaba çalışmalarına dayanak sağlamaya uğraş ettiklerini, kısa vakitte da olumlu sonuç alınmasını umduklarını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.