Güney Kore şiddetli yağışlara teslim oldu

Posted by

Güney Kore’de dün itibariyle tesirli olan Muson yağmurları, başşehir Seul’de hayatı felç etti. 1942 yılından bu yana en şiddetli yağışı alan Dongjak bölgesi başta olmak üzere başşehrin birçok bölümünde su baskınları yaşanırken, metro istasyonları sel sularına teslim oldu.

Nehre dönen caddelerde mahsur kalan araçların şoförleri de sıkıntı anlar yaşadı. Şiddetli yağışların neden olduğu sel ve toprak kaymalarında en az 7 kişinin hayatını kaybettiğini duyuran yetkililer, 6 kişinin ise kayıp olduğunu bildirdi.

800 binanın hasar gördüğü felaket nedeniyle, 400’ü aşkın kişinin inançlı bölgelere tahliye edildiği öğrenildi. 80 otoyol süreksiz olarak kapatıldı

Seul metropol bölgesinde gece uzunluğu devam eden çalışmaların akabinde toplu taşıma hizmetlerinin bugün büyük ölçüde olağana döndüğü bildirilirken, buna karşın güvenlik tasaları nedeniyle yaklaşık 80 otoyol ve ırmak kenarındaki birçok otoparkın süreksiz olarak hizmete orta verdiği kaydedildi.

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol’un ise kurmaylarına daha fazla can kaybını önlemek için gerekli önlemleri alma talimatı verdiği belirtildi. Meteoroloji uzmanları, şiddetli yağışların Seul ve etrafında bugün de süreceği konusunda uyararak, riskli bölgelerde yaşayan sakinleri sel ve toprak kayması riskine karşı tetikte olmaya çağırdı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.