Hakan Atilla: Taşkesenlioğlu’nun ne sıfatı vardı da genel müdür oldu anlayamadım

Posted by

Halkbank Davası’nda ABD’de 28 ay tutuklu kaldıktan sonra Türkiye’ye hudut dışı edilen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, kendi yargılanma süreci ve Sedat Peker’in paylaşımlarıyla gündeme gelen eski Halkbank Genel Müdürü ve eski SPK Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

‘BANKAYA KATKI SAĞLAYACAK TEK BİR ŞEY YAPTIĞINI GÖRMEDİM’

Cumhuriyet’ten Barış Terkoğlu’na konuşan Atilla, Taşkesenlioğlu için, “Hangi vasfı değerlendirildi de bu misyona getirildi ben de merak ediyorum. Birlikte çalıştık. Bankaya katkı sağlayacak tek bir şey yaptığını görmedim. Ne sıfatı vardı da genel müdür oldu anlayamadım. Tahminen kendisini atayan imzayı atan Ali Babacan biliyordur. Problem daima Sarraf’a indirgendi. Meğer Halkbank, o günlerde yurtdışı operasyonları muvaffakiyetle yönetiyordu. Milletlerarası firmalara da hizmet ediyordu. Bu durum birilerinin işine gelmemiş olabilir. Atanacak kişinin kimi özellikleri karşılaması gerekirdi” sözlerini kullandı.

‘KENDİSİNE AVUKAT BİLE TUTMADI BANKA’

ABD’de tutuklanması için kendisine kumpas kurulmuş olabileceğini düşündüğünü söyleyen Atilla’nın röportajından bir kısım şöyle:

“Eğer evvelden hazırlık olsa ABD’ye indiğim üzere tutuklanırdım. Orada olduğum öğrenildikten sonra harekete geçildi. Dönüşüme yetiştirdiler. Bana ilişkin olmayan bir ses kaydını münasebet gösterip tutukladılar. Beni tutukladıktan sonra da gerisini hazırladılar. ABD’de tüzel süreçler Türkiye’den farklı işliyor. Bankanın, savcılık basamağında, şimdi iddianameye dönüşmeden adım atmasını ve bu işi kapatmasını istedim. Davaya dönüştükten sonra mahkemede savunma yapmak kolay değil. Benimle birebir fikirde değillerdi. Kendisine avukat bile tutmadı banka. Ben Hakan Atilla olduğum için tutuklanmadım. Halkbank yöneticisi olduğumdan tutuklandım. Şunu beklerdim; banka öne çıkıp, ‘Muhatap biziz, o değil’ demeliydi. Banka bunu yapmadı. Şayet yapsaydı, biz bu noktaya gelmezdik. Dedim ya, kendisine avukat bile tutmadı banka.”

RÖPORTAJIN TAMAMI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.