Havaların ısınmasıyla böbrek ve idrar yolları taşlarına dikkat

Posted by

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte hastanelerde böbrek ve idrar yollarında oluşan taşlardan ötürü hadise artışlarının olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Alper Başakcı, bol su tüketiminin kıymetini hatırlattı.

Böbrek ve idrar yollarındaki taşların neden oluştuğunu ve tedavi metotlarını açıklayan Op. Dr. Alper Başakcı “Özellikle havaların ısındığı şu devirlerde hastaların acil servisimize ve polikliniğimize en çok başvurma sebepleri ortasında böbrek taşı ve idrar yolları taşları rahatsızlığı yer alıyor.

Hastalarda suyu az içmesine bağlı olarak yan ağrısı, idrarda yanma, kanama şikâyeti oluşuyor. Böbreğin içindeki sıvının az olmasından ötürü biriken mineraller taş oluşumuna neden oluyor. Gelen hastalarımızı değerlendirdikten sonra muayene ediyor sonra çeşitli analizler istiyoruz. En son gerekir ise ultrason yahut tomografi çektiriyoruz, bu biçimde taşın nerede olduğunu, onun dışında da böbrekte yahut öteki bir yerde bir meşakkat var mı, yok mu diye değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Tedavi usullerini aktaran Op. Dr. Başakcı, “Böbrek taşları rastgele bir idrar kanalının belirli bölgelerinde oluşabiliyor. Böbrek içinde, böbrekten çıkmış, idrar torbasının içinde oluşmuş taşlar var. Tedavi olarak ise önerdiğimiz yol, lazer ile taş kırma yolu. Biz bu sistemi kullanmaktayız. Hasta uyur vaziyetteyken, idrar kanalından girerek böbreğin yahut idrar kanalının rastgele bir yerinde taşa ulaşarak lazerle delerek, paramparça yapıyoruz.

Onun dışında çeşitli tedavi alternatifleri de var 4 milimin altındaki taşların yüzde 80’i tabiatıyla düşmektedir. Bu tıp hastalara idrar çıkışını arttırmak için bol sıvı almak ve ağrı kesicini vererek tedavisini tamamlıyoruz” formunda söz etti.

“KISA MÜDDETTE TEDAVİ MÜMKÜN”

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Başakcı, “Artık açık cerrahi neredeyse hiç yapmıyoruz. Şayet böbreğindeki taş çok büyükse yani 2 santimin üzerindeyse yan taraftan böbreğin art kısmından girerek yaklaşık 1 santimlik kalem büyüklüğünde bir kanal oluşturarak taşa ulaşıp taşı büsbütün temizleyebiliyoruz.

Hastalara teklifim böbrek taşlarını ihmal etmesinler, kısa müddette işlerine yahut konutlarına dönebildikleri tedavi yolları var. Genelde ihmal ediyorlar, ihmal ederlerse böbrek çalışmamaya başlıyor. Kesinlikle bol su içmelerini, bu periyotta hareket etmelerini, onun dışında da şayet bu türlü bir durum olduğu vakit kesinlikle bir doktora üroloji uzmanına başvurmalarını öneriyoruz” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.