Hayvanları Koruma Derneği Yöneticisi Horoz Dövüşünde Basıldı

İstanbul Hayvanları Çevreyi ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ufuk İnanç hakkında TIR garajında horoz dövüştürdüğü iddiasıyla dava açıldı.

Polis ekipleri, İstanbul Sancaktepe’de 24 Ocak’ta horoz dövüşü yapıldığına dair ihbar üzerine bir TIR garajına baskın yaptı.

Sabah Gazetesi’nin iddiasına göre, ekipler, garajın içinde ellerinde kafeslerle koşan insanları gördü. İçinde horoz bulunan 6 kafesi muhafaza altına alan polisler, şüphelileri de gözaltına aldı.

Polisler söz konusu adrese girince ise horozlar için yapılmış özel bir ring ve ringin etrafında oturma yerlerini görünce şoke oldu. Yerlerde ise hayvanlara ait tüyler, kan izleri ve alkol şişeleri vardı.

Garajın sahibi ise oldukça dikkat çekiciydi. Kendisini İstanbul Hayvanları Çevreyi ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı olarak tanıtan Ufuk İnanç, garajın dernek faaliyetlerinde kullanıldığını ileri sürdü.

Derneklerinin, mezat denilen özel yetiştirilmiş hayvan sunumu ve açık artırma ile satışının yaptığını söyleyen İnanç, kumar oynatma ve yer sağlama iddiasını reddetti. ‘Dernek başkanı olarak böyle bir şeye müsaade etmem, kuruluş amacımıza aykırı’ dedi.

Ancak veterinere götürülen horozların göğüs ve bacak kısımlarında tüy dökülmeleri ile kızarıklık ile yaralar tespit edildi.

Olay yerinin mezat olamayacağını ve horoz dövüşü için kullanıldığını kaydeden Başsavcılık 4 şüpheli hakkında dava açtı.

Ufuk İnanç’ın ‘kumar oynanması için yer ve imkan sağlama’ suçundan 3, diğer 3 şüphelinin ise ‘Hayvanları Koruma Kanunu’na muhalefet’ suçundan 2’şer yıla kadar hapsi istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir