İbrahim Öztop yine TSPB Lideri seçildi

Posted by

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) 22. Olağan Genel Heyeti İstanbul’da gerçekleştirildi. Genel Şura sonrası yapılan idare konseyi toplantısında İbrahim Öztop, iki yıllık yeni devir için tekrar TSPB İdare Konseyi Lideri seçildi.

TSPB İdare Kurulu’nun, 24 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirdiği idare şurası toplantısında hali hazırda lider olan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü ve İdare Heyeti Üyesi İbrahim Öztop Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin 2022 – 2024 devri için yine TSPB İdare Konseyi Başkanlığı’na seçildi. TSPB idare heyeti toplantısında Birlik Lider Vekilliğine yeni periyotta de tekrar TEB Yatırım Menkul Pahalar A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Selim Yazıcı’nın devam etmesine karar verildi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği İdare Şurası Başkanlığı’na 2022 – 2024 devri için tekrar seçilen İbrahim Öztop, “Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin başkanlığı vazifesini, 10 Eylül’de devralmıştım, beni bu değerli vazifeye ikinci defa layık gören tüm idare şurası üyelerimize teşekkürlerimi iletmek isterim. Özverili çalışmalarıyla Birliğimizin ve bölümümüzün gelişmesine kıymetli katkı ve dayanak sağlayan idare, denetleme şurası, disiplin komitesi üyelerine de bedelli katkıları ve emekleri için teşekkürlerimi sunarken yeni devrin ülkemize, Birliğimize ve üyelerimize iyi olmasını dilerim” dedi.

“Sermaye piyasalarımızın büyümesi, derinleşmesi ve ülke iktisadına katma bedel sağlaması için çok taraflı çalışmalarımıza devam edeceğiz”

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği olarak sermaye piyasalarının gelişmesinde, büyümesinde TSPB’nin büyük bedel sağladığını kaydeden Öztop, “Birliğimiz; hem talep hem de arz tarafında sermaye piyasalarımızın gelişmesini sağlayacak ortak bedellerin yaratılmasında her vakit öncü ve yaratıcı bir rol oynadı. Başta yatırımcıların bilgilendirilmesi olmak üzere, mevzuat alt yapısının oluşturulmasında, eser ve hizmetlerin geliştirilmesinde sağladığı katma bedelle Birliğimiz, 2001 yılından bu yana sermaye piyasalarımızın büyümesi, derinleşmesi ve ülke iktisadına olan katma kıymetinin artırılması için çok istikametli faaliyetlerimizi sürdürüyor. Birliğimizin bu değerli ve kıymetli katkılarının önümüzdeki yıllarda da katlanarak devam ettirmek için idare heyeti üyelerimizle, denetleme heyeti ve disiplin komitesi üyelerimizle var gücümüzle çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

İBRAHİM ÖZTOP KİMDİR

İbrahim Öztop 1969 yılında Şanlıurfa’da doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Sanayi Mühendisliği Bölümü’nden 1991 yılında mezun olmuş, Bilkent Üniversitesi’nde İşletme alanında yüksek lisans yapmıştır. 1995-1999 yılları ortasında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Kurumsal Finansman departmanında vazife alan İbrahim Öztop, 1999-2001’de Körfezbank’ta Proje Finansmanı ve Yatırım Bankacılığı Müdürlüğü, 2002-2006’da Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Yatırım Bankacılığı Küme Müdürlüğü, 2006-2010’da Osmanlı Yapı Şirketleri’nde Murahhas Aza ve 2011-2018’de Garanti Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Kurumsal Finansman departmanında Genel Müdür Yardımcılığı misyonlarını üstlenmiştir. Ağustos 2018 tarihinden bu yana Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nda İdare Şurası Başkanlığı ve Genel Müdürlük misyonunu sürdüren Öztop, Nisan 2020’de KOSGEB İcra Komitesi Üyesi, Haziran 2020’de Türkiye Bankalar Birliği İdare Heyeti Üyesi olarak da görevlendirilmiştir. Öztop ayrıyeten, TII-Turkish Investment Initiative İdare Konseyi Üyesidir. Ocak 2021 tarihinde Kalkınma Teşebbüs Sermayesi Portföy İdaresi A.Ş. İdare Heyeti Lideri, Nisan 2021 tarihi prestijiyle da Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’nin İdare Konseyi’nde TSPB hukukî kişiliğini temsilen İdare Şurası Lider Vekili olarak misyon yapmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.