İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi temmuzda düştü

Posted by

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi, temmuzda 50 oldu. Endeks hazirandaki 51,8 düzeyine nazaran azaldı ve eşik paha olan 50 düzeyine inmiş oldu.

Türkiye imalat dalının ana ihracat pazarlarındaki faaliyet şartlarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi, temmuzda 50 olarak kaydedildi.

İSO Türkiye İmalat Dalı İhracat İklimi Endeksi’nin Temmuz 2022 devri sonuçları açıklandı.

Endekste eşik paha olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm sayılar ihracat ikliminde güzelleşmeye, 50’nin altındaki kıymetler ise bozulmaya işaret ediyor.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat Bölümü İhracat İklimi Endeksi, temmuzda 50 seviyesinde gerçekleşerek ihracat talep şartlarının değişmediğine işaret etti. Endeks haziran ayındaki 51,8 düzeyine nazaran azalarak ihracat ikliminde Şubat 2021’den bu yana devam eden güzelleşme devrini sona erdirdi.

BAE İLE İHRACAT ARTIYOR

Türk imalatçılarının değerli ihracat pazarları ortasında talep artışının ana kaynağı, petrol dışı aktivitenin keskin halde artmaya devam ettiği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. Bu artış son yedi ayda görülen en yüksek düzeye ikinci defa ulaştı.

Diğer Orta Doğu ülkelerine bakıldığında, Katar ve Suudi Arabistan’daki güçlü büyümeye rağmen Mısır ve Lübnan’da ekonomik aktivite yavaşladı.

AVRUPA KARIŞIK BİR TABLO ÇİZDİ

Avrupa ise üçüncü çeyreğin başında üretim açısından karmaşık bir tablo çizdi. Birleşik Krallık, İspanya, Fransa ve Hollanda’da büyüme devam etmekle birlikte bu ülkelerin tamamında ivme kaybetti. Buna karşılık Almanya, İtalya, Polonya ve Yunanistan’ın üretimi temmuz ayında düşüş gösterdi.

Toplam yüzde 9’luk hissesiyle Türk imalat sanayi ihracatının en büyük pazarı pozisyonunda bulunan Almanya’da ekonomik aktivite yıl başından beri birinci kere azaldı ve kelam konusu azalış Kovid-19 salgınının birinci dalgasından bu yana en yüksek oranda gerçekleşti.

ABD’de de özel bölüm aktivitesi yine daralmaya geçti. Üretim iki yıldan biraz uzun bir müddettir birinci defa düşüş kaydetti ve kelam konusu düşüş Mayıs 2020’den beri en yüksek oranda gerçekleşti.

ÇİN’DE ARTIŞ

Orta Doğu dışında en süratli üretim artışları Asya’da kaydedilirken büyüme Hindistan, Singapur ve Tayland’da besbelli gerçekleşti. Çin, salgına yönelik kısıtlamaların gevşetilmesinin akabinde ekonomik aktivitede üst üste ikinci ay artış kaydetti.

Üretimdeki en keskin düşüş ise Polonya’da gerçekleşti. Tayvan, Kenya ve Çek Cumhuriyeti’nde de talep bariz yavaşlama gösterdi.

OLUMSUZ TESİR TEMMUZDA HİSSEDİLDİ

Açıklamada, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi’ne ait değerlendirmesine yer verilen S&P Küresel Market Intelligence İktisat Yöneticisi Andrew Harker, şunları kaydetti:

“Küresel iktisat, enflasyonist baskıların talep üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiyi temmuzda hissetmeye devam etti ve böylelikle ana ihracat pazarlarından kimileri daralma bölgesine geçti. Zayıflıkta bilhassa Avrupa ve ABD belirleyici olurken aktivitenin güçlü formda artmaya devam ettiği Orta Doğu’nun mevcut durumda Türk imalatçıları açısından yeni iş fırsatlarının en önemli kaynağı haline gelebileceği görülüyor.” (AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.