İsrail basını, Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyaretini yazdı

Posted by

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail’e resmi ziyarette bulundu.

İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile bir ortaya gelen Çavuşoğlu, görüşmede, iki ülke münasebetlerinin yanı sıra bölgesel ve global sıkıntıları ele aldı.

“Tarihi ziyaret”

Times of Israel gazetesi, Çavuşoğlu’nun 15 yıl sonra İsrail’i ziyaret eden birinci Türk Dışişleri Bakanı olduğunu öne çıkararak ziyaret için “tarihi” sözünü kullandı.

Haberde, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile Çavuşoğlu görüşmesinin “alışılageldik görüşmeler için belirlenen müddetten çok daha uzun sürdüğü” belirtildi.

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki’nin siyasi danışmanı Ahmed ed-Dik’in görüşlerine yer veren site, “Abbas’ın Çavuşoğlu’ndan Filistinlilere karşı uyguladığı ‘gerginliği’ durdurması için İsrail’e baskı yapmasını istediğini” aktardı.

“Türkiye-İsrail ilgilerinin ısındığı bir devirde gerçekleşti”

Filistinli yetkili, Türkiye’nin bu ziyaretle İsrail’e vereceği bildirinin, “İsrail’in gerginliği tırmandıracak her türlü aksiyondan kaçınması, İsrail güçlerinin baskınlarının, yerleşimci taarruzlarının, Mescid-i Aksa’ya baskınların ve (fanatik Musevilerin 29 Mayıs’ta Kudüs’te düzenleyeceği ) ‘Bayrak Yürüyüşü’nün durdurulması” tarafında olacağını kaydetti.

i24 kanalı da Çavuşoğlu’nun ziyaretini “tarihi” olarak nitelendirirken, bunun Türkiye-İsrail ilgilerinin ısındığı bir devirde gerçekleştiğine işaret etti.

“Türkiye Dışişleri Bakanı tarihi bir ziyaretle İsrail’de”

“Maariv” gazetesi, ziyaret için “Türkiye Dışişleri Bakanı tarihi bir ziyaretle İsrail’de” başlığını kullandı.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un mart ayında Ankara’ya yaptığı ziyareti ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği görüşmeyi hatırlatan gazete, Çavuşoğlu’nun ziyaretinin, “yaklaşık son bir yılda İsrail ile Türkiye ortasında ısınan münasebetler çerçevesinde gerçekleştiğine” dikkati çekti.

Haaretz gazetesi, Çavuşoğlu’nun Lapid ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Filistin-İsrail sıkıntısının tahlili hakkındaki konuşmalarını öne çıkardı.

“İlişkilerin canlanmasının…”

Haberde, basın toplantısına ait, “İki devletli tahlilin, problemin tek tahlili olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye-İsrail bağlantılarının canlanmasının bu sorunun tahliline olumlu katkı sağlayacağına inandığını söyledi.” tabirleri kullanıldı.

Gazete, İsrail ile Türkiye ortasındaki görüşmelerin, münasebetleri düzgünleştirmeye yönelik karşılıklı eforlar ve yine karşılıklı büyükelçilerin atanması teşebbüsüne odaklandığını aktardı.

Herzog’un Türkiye ziyaretini hatırlattılar

Haaretz ayrıyeten, Herzog’un olumlu havada geçen Türkiye ziyaretinin akabinde, Türk Dışişleri Bakanı’nın İsrail ziyareti ile “topun yine siyasi oyun alanına döndüğü” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 24 Mayıs’ta Filistin’e gerçekleştirdiği ve mevkidaşı Riyad el-Maliki ve Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas’la görüştüğü ziyaretin akabinde dün İsrail’de resmi temaslarda bulunmuştu.

AA’nın haberine nazaran; Çavuşoğlu, Batı Kudüs’te İsrailli mevkidaşı Lapid ile baş başa ve heyetler ortası gerçekleştirdiği görüşmelerin akabinde, Yafa kentinde İsrail Türkiye İş Kurulu üyeleri ve Bat Yam kentinde İsrail’deki Türkiyeliler Birliği üyeleriyle bir ortaya gelmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.