Kaftancıoğlu’na Bakan Soylu’ya hakaretten para cezası

Posted by

Ankara 71. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca ile davalı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca siyasi parti üyeliği düşürülen Canan Kaftancıoğlu’nun avukatı Taylan Özgür Kırmızı katıldı.

Esasa ait görüşünü açıklayan savcı, mütalaasında Kaftancıoğlu’nun, paylaşımında kamu görevlisine karşı misyonundan ötürü alenen hakaret kabahatinin gerçekleştiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Kaftancıoğlu’nun, 24 Mayıs 2021’de bir televizyon kanalında canlı yayına katılan Bakan Soylu hakkında toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımın, TCK’nin 125. unsuru mucibince “hakaret suçu”nu içerdiğini lisana getiren Soylu’nun avukatı Kızılca, Kaftancıoğlu hakkındaki şikayetlerinin devam ettiğini söyledi ve sanık avukatının kabahatten kurtulmaya yönelik savunmalarına prestij edilmemesini ve Kaftancıoğlu’nun cezalandırılmasını istedi.

Davalı Kaftancıoğlu’nun avukatı Kırmızı da Bakan Soylu’nun katıldığı programda müvekkilinin terör örgütü DHKP-C ile iltisaklı olduğuna dair isnatta bulunduğunu, Kaftancıoğlu’nun da televizyon programı devam ederken yaptığı paylaşımın TCK’nin 129. unsuru yeterince “karşılıklı hakaret” olarak kıymetlendirilmesi ve müvekkilinin beraatine karar verilmesi talebinde bulundu.

Hakim, beyanları dinledikten sonra kararını açıkladı.

Sanık Canan Kaftancıoğlu’nun üzerine atılı kamu görevlisine karşı misyonundan ötürü hakaret kabahatinin sabit görüldüğünü belirten Hakim, cürmün işleniş biçimi, işlenmesinde kullanılan araçlar, işlendiği vakit, cürüm konusunun kıymet ve pahasını göz önünde bulundurarak Kaftancıoğlu’nu, hakaret cürmünden 354 gün karşılığında 10 bin 620 lira isimli para cezasına çarptırdı.

Hakim, daha evvel kasıtlı hatadan mahkumiyetinin bulunması, yine cürüm işlemeyeceğine dair kanaatin oluşmaması ve kaideleri oluşmadığından Kaftancıoğlu hakkındaki kararın açıklanmasının geri bırakılmasına yasal olarak yer olmadığına hükmetti.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.