Kurban Bayramı öncesi uzmanından kronik hastalıkları olanlar için ‘et tüketimi’ uyarısı

Posted by

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Zeynep Ece Sungur, bayramda artış gösteren kırmızı et tüketiminin kalp-damar, diyabet, hipertansiyon, böbrek hastalığı olan bireyler için risk oluşturduğunu vurguladı.

Diyetisyen Sungur, bu riski en aza indirebilmek için porsiyon denetimi ve besin çeşitliliği sağlanması gerektiğini belirtti.

ET TÜKETİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kurban Bayramı’nda kalabalık ve varlıklı sofraların vazgeçilmez olduğunu, bu günlerde et tüketiminin arttığını söz eden Sungur, kırmızı eti tüketirken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili, “C vitamini yeterli bir antioksidan olup ayrıyeten etin içindeki minerallerin emiliminin kolaylaşmasını sağlar. Bu yüzden kırmızı eti C vitamininden varlıklı zerzevat ve salata ile birlikte tüketmeliyiz.

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede zorluk hem de sindirim sürecinde hazımsızlığa yol açar. Bu nedenle kurban etleri çabucak tüketilmemeli, 24 saat bekletildikten sonra tüketilmelidir.

Pişirme sistemi olarak haşlama, ızgara yahut fırında pişirme formüllerinin kullanılması daha sağlıklı tercihler olacaktır. Kızartma ve mangalda pişirme formülü kanserojen unsurların oluşumuna neden olabileceğinden tercih edilmemelidir. Ayrıyeten bu yollar B1, B12, folik asit üzere vitaminlerin kaybına yol açmaktadır. Et kendi yağında pişirilerek tüketilmelidir. Kuyruk yağı üzere yağlar eklenmemelidir” dedi.

“HASTALIKLARIN BULAŞMA RİSKİ YÜKSEK”

Veteriner denetimi olmayan ve uygun şartlarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlardan insanlara salmonella, tüberküloz, şarbon üzere hastalıkların bulaşma riskinin yüksek olduğunu kaydeden Sungur, “Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ zerzevat ve meyveleri doğrama süreci yapılmamalıdır. Kurban Bayramı’nda sakatat tüketimi de artmaktadır. Bilhassa kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan bireyler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır.

Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise zerzevat, kurubaklagil üzere posa istikametinden güçlü besinler tercih edilmelidir. Etlerin yanında rafine edilmiş pilav ya da makarna yerine bulgur ya da erişte tercih edilebilir” diye konuştu.

Kurban Bayramı’nda tatlı tüketimine de dikkat edilmesi gerektiğini söz eden Diyetisyen Sungur, tercihi sütlü tatlılardan yana kullanmanın hakikat bir seçim olacağına dikkat çekti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.