“Kusursuz kulak” Bager, gün batımı ve ay ışığında Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı”nı çaldı

Posted by

Kale Mahallesi’nde yaşayan ve “absolut” (kusursuz) kulağa sahip 10 yaşındaki Bager Çalışcı, kendini geliştirmek için farklı alanlarda piyano çalmaya devam ediyor. Çalışcı, çok sevdiği ve örnek aldığı Beethoven’ın “Ayışığı Sonatı” yapıtını gün batımında ve ay ışığı altında çalmak istediğini babasına iletti.

Bunun üzerine oğlunu Muş’un Bağlar mevkisindeki bir doruğa ve Bitlis’in Tatvan ilçesinde Van Gölü kıyısına götüren baba Çalışcı, oğlunun gün batımında ve ay ışığı altında istediği yapıtı çalmasını sağladı. Hayalini gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşayan Bager’in piyanosundan yükselen melodi, Van Gölü’ndeki dalgaların sesiyle bütünleşti.

“ÇOK MUTLUYUM”

Bager Çalışcı, çok sevdiği Beethoven’ın doğup büyüdüğü yerleri gezme, konuşma defterlerine dokunma imkanının olmadığını söyledi. Yaklaşık 3 yıldır piyano çaldığını belirten Çalışcı, şöyle devam etti:

“Beethoven’ı örnek alarak ona misal besteler yapmaya çalışıyorum. 10 yakın beste yaptım. Evvel duyduğum seslerden melodi oluşturuyorum akabinde beste yapmaya çalışıyorum. Absolut kulağa sahip olduğum için tabiattaki bütün sesleri algılayarak notaya dönüştürebiliyorum. Beethoven’a olan hasretimi ve sevgimi dindirmek için hem gün batımında hem de Van Gölü kıyısında ay ışığının altında, Beethoven’ın Ayışığı Sonatı kesimini çaldım. Çok memnunum.”

Baba Mehmet Çalışcı ise Bager’in, Beethoven’a olan hasretini gidermek için gün batımında ve ay ışığı altında yapıtını çalmak istediğini söyledi.

Bager’in isteğini yerine getirdiğini tabir eden Çalışcı, “Oğlum örnek aldığı Beethoven üzere besteler yapmaya çalışıyor. ‘Beethoven Izdırabı’ diye bestesi var. Beethoven’ı düşünde görüyor. Yere düşen ve Beethoven’ın peşinden giden taşın çıkardığı seslerin notalarını alarak bir beste yapıyor. Yüksek tonlu ve kesik kesik bir beste. Bir insanın ızdırabını ve kaygısını ortaya çıkaracak bir eser. Bager’in hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün de onun için bu talebini yerine getirdik” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.