Macron: İran’ın Suriye’ye askeri operasyona karşı çıkmasını destekliyoruz

Posted by

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ortasında telefon görüşmesi yapıldı. Macron’un “Fransa olarak İran’ın kimi ülkelerin Suriye’ye askeri operasyonuna karşı çıkmasını destekliyoruz” dediği aktarıldı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine nazaran, iki ülke önderleri ortasında yaklaşık 120 dakika süren telefon görüşmesinde, bölgesel ve memleketler arası gelişmelerin yanı sıra besin ve güç güvenliği üzere global krizler masaya yatırıldı. İran’ın bölgedeki istikrar eforlarıyla “IŞİD’in Avrupa’da hilafet ilan etmesinin önüne geçtiğini” savunan Reisi, “Bölge sıkıntılarının tahlil yolu, bölge halkları ve hükümetlerinden geçiyor ve yabancı müdahale, güvenlik ve istikrar karşıtıdır” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise telefon görüşmesinde, İran’ın bölgedeki siyasi süreçlerin sonuçlanması ile ilgili rol üstlenmesini kıymetli bulduklarını söz ederek, ”Fransa olarak İran’ın birtakım ülkelerin Suriye’ye askeri operasyonuna karşı çıkmasını destekliyoruz” dedi.

‘İRAN, UKRAYNA KRİZİNDE ROL ÜSTLENMEYE HAZIR’

Öte yandan, İran’ın Ukrayna krizinde rol üstlenmeye hazır olduğu bildirisi da veren Reisi, “İran İslam Cumhuriyeti, Ukrayna krizinde savaşın bitmesi ve meselelerin siyasi diyalogla çözülmesi için rol üstlenmeye hazırdır” sözlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.