‘Mantar zehirlenmesi’ karaciğer yetmezliğine, hatta vefata neden oluyor!

Posted by

Bayramoğlu, “Kültür mantarları gönül rahatlığıyla tüketilebilir lakin toplama mantarlarda risk var. Bazen ‘bildiğim yerden toplayıp yiyorum’ deniliyor fakat mantar tozlaşıyor” diye konuştu.

“DOĞADAN TOPLADIĞINIZ MANTARLARI YEMEYİN”

Bayramoğlu, 1-2 hafta evvel zehirsiz mantar toplanan bir bölgede tozlaşmanın tesiriyle zehirli mantar olabildiğini vurgulayarak, “Dolayısıyla teklifimiz çok net, tabiattan topladığınız mantarları yemeyin, kimseye de yedirmeyin” dedi.

“GÜNDE 5-7 MANTAR ZEHİRLENMESİ HADİSESİ GELİYOR”

Mantar zehirlenmelerinde genelde bulantı ve kusma belirtileri olduğunu anlatan Bayramoğlu, son günlerde acil servise günlük 5 ila 7 hastanın bu şikayetlerle başvurduğunu lisana getirdi.

Erken periyotta belirti veren mantar zehirlenmelerinin daha hafif seyrettiğini aktaran Bayramoğlu, şunları söyledi:

“6 saat geçtikten sonra apansız başlayan önemli zehirlenmelerde karaciğer yetmezliğine kadar giden önemli olaylarımız var. Çoklukla saf olan, düzgün olan zehirlenme hadiseleriyle karşılaşıyoruz lakin başkasına denk geldiğimizde fazla bir şey yapamıyoruz. Ağır bakıma alıp standart tedavi uyguluyoruz lakin her şeye karşın kurtaramadığımız oluyor.”

Acile gelenlerin birçoklarının evvelce de mantar yiyenler olduğuna işaret eden Bayramoğlu, kendilerine başvuran hastalardan hayatlarında hiç mantar yememiş 2 kişinin ise birinci defa farklı yerlerde yedikleri mantardan zehirlendiklerini kaydetti. Bayramoğlu, sıhhat durumu güzel olan bu hastaları kısa mühlet sonra taburcu edeceklerini kelamlarına ekledi.

ZEHİRLENENLER PİŞMANLIK YAŞIYOR

Erzurum kırsalında arıcılık yapan 63 yaşındaki Mustafa Kasap, topladığı mantarı yedikten sonra bulantı ve şiddetli sancı şikayetiyle sıhhat gruplarınca hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Hayatında birinci sefer topraktan topladığı mantarı yediğini anlatan Kasap, “Arkadaşlarım toplama mantarın kuzu eti üzere lezzetli olduğunu anlatınca heveslendim. Topladığım mantarları yedim ve kendimi hastanede buldum. Katiyetle tavsiye etmiyorum. ‘Ateşin zorunu kazan bilir’ derler ya bu zehirlenmeyi de yaşayan bilir” tabirlerini kullandı.

Hastalardan 4 çocuk babası 70 yaşındaki Mücahit Yılmaz da konutta pişirdikleri mantardan zehirlendiğini lisana getirerek, “İlk kere toplama mantar yedim ve zehirlendim. Kimseye tavsiye etmem, dışarıdaki toplama mantarlar çok tehlikeli” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.