Merkez Bankası Kapalıçarşı İşlemlerine İletişim Başkanlığı Müdahale Etti

Kapalıçarşı’da Merkez Bankası’nın döviz işlemlerinin gündeme gelmesi olay olmuştu. Her gün yaklaşık 5 milyar TL’lik işlem yapıldığı iddiaları, dövizde oluşan arz-talep baskıları sonucunda piyasada oluşan fiyatlamalarda Çarşı’nın da etkin olmasıyla görüntüler çok sorgulanmıştı. Konuya dair Merkez Bankası’ndan değil ama İletişim Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

Geçen günlerde ekonomi ve finans piyasalarına bomba gibi düşen bir haber yayıldı. Merkez Bankası, dövizde son kale Kapalıçarşı’da da aktif işlem yapmaya başlamıştı.

2021 yılı son döneminde bu yana dövizde neredeyse gün aşırı yapılan düzenlemelerle talebin önüne geçilmeye çalışılması, yer yer bazı düzenlemelerin yapıları gereği uzmanlar tarafından ‘sermaye kontrolü’ eleştirilerine maruz kalmasıyla Kapalıçarşı’daki yoğun döviz trafiği ilgi çekmişti.

Merkez Bankası, her zaman olduğu gibi bu konuda da da sessizliğini korurken, bu konu açıklamaya muhtaç olmuştu. Ancak açıklama başka yerden geldi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi sosyal medya hesaplarından açıklama yaptı.

Haberin yalanlandığı görülürken, açıklamada, ‘Bahse konu araçlar, gün sonunda Kapalıçarşı’da kuyumcu ve döviz bürolarının kasalarında tutmak istemedikleri nakit veya altınların taşınması için kullanılan özel şirket araçlarıdır. Araçlardaki ‘Kamu hizmeti aracıdır’ yazısı, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı’nın gördüğü lüzuma binaen bulundurulmaktadır’ ifadeleri kullanıldı.

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kapalıçarşı’da doğrudan herhangi bir döviz alım satım işleminde bulunmadığı gibi, haberlere konu olan görsellerde herhangi bir TCMB çalışanı bulunmamaktadır” denilirken, “‘Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, her gün Kapalıçarşı’dan resmi araçlarla döviz topluyor’ iddiası doğru değildir” denildi.

Tüm sosyal medya hesaplarında hazırlanan bu? görsel ve metinle haber yalanlandı.

Merkez Bankası’ndan beklenen açıklama İletişim Başkanlığı’ndan geldi. Sizce bu iletişim dili doğru muydu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir