Mesken sahipleri artık ödenebilir kira istiyor: Antalya korkuttu kiralar düşüşe geçti

Posted by

Turizm kenti Antalya’da Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yabancılara fahiş fiyatlarla verilen kiralık konutlarda ödeme sorunu baş gösterdi. Yüksek kira verdiklerini öğrenen birçok yabancı, konut sahipleri ile mahkemelik oldu. Bu durum Antalya’da kiraların süratle düşmesine yol açtı. Antalya’da yaşanan olay öteki kentlerdeki konut sahiplerini huzursuz etti. Başta İstanbul olmak üzere birçok vilayette temkinli hareket etmek isteyen mesken sahipleri kiraları düşürmeye başladı.

Nizamettin Aşa

SIKINTIYA DÜŞTÜLER

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizameddin Aşa, mesken sahiplerinin yüksek kiraların ödenebilir olmadığını ve bunun uzun vadede kendilerini de probleme sokacağını gördüklerini söyledi. Aşa, “Ev sahipleri o denli sayılar istiyorlar ki bu paralar katiyen ödenebilir değil. Bunun hakikat olmadığını gören konut sahipleri kira fiyatlarını düşürmeye başladı. Yalnızca Antalya ve İstanbul özelinde söylemiyorum. Kira sayıları tüm Türkiye’de düşüşe geçecek. Artık insanlarda bunun beklentisi de oluşmaya başladı. Mal sahipleri de durumun farkına vardı ve kiralarda sürdürülebilirlik için sayıları aşağı çekti” tabirlerini kullandı.

İsmail Özcan

ÖDENEBİLİR SAYI İSTEYİN

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Lideri İsmail Özcan da İstanbul’da konuta çok fazla talep olduğunu ve öğrencilerin gelmesiyle birlikte eylül ayında talebin tekrar artacağını belirtti. Antalya’da emlak kesiminde yaşanan sorunların turizm kenti olmasından kaynaklandığını ve İstanbul’un bu hususta daha sistemli bir kent olduğunu kaydeden Özcan, “ İstanbul’da da yüksek meblağlı kira kontratlarının ödenemediğini, çeşitli sorunların yaşandığını hukukçu arkadaşlardan duyuyoruz. Yüksek bedelli kiralar yerine, kiracılardan daha sürdürülebilir ve ödenebilir sayılar istenmeli. Böylelikle karşılıklı istikrar sağlanabilir. Hem konut sahipleri hem de kiracılar mağdur olmaz” formunda konuştu.

İbrahim Bozcan

Uygun daireler çabucak tutuluyor

Tesis Yöneticileri ve Tedarikçileri Federasyonu Lideri İbrahim Bozan, İstanbul’daki kiralık konutlara talebin yüksek olduğunu belirtti. Uygun fiyatlı kiralık konutların çabucak tutulduğunu kaydeden Bozan, şöyle devam etti: “Ev boşaldığında çabucak yeni kiracı bulunuyor. Sayılar makulse zati kiracılar fırsatı kaçırmıyor. İstanbul’da piyasa yabancılarla dönüyor diyebiliriz. Kredi taksitleri yüksek geldiği için vatandaşlar konut almak yerine, kira ödemeyi tercih ediyor. Uzun vadede konut sayısı arttıkça kiralarda düşüş yaşanacaktır.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.