NATO Önderler Doruğu başlıyor

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’nın başşehri Madrid’deki IFEMA Fuar Merkezi’ne geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da eşlik etti. Merkezde gerçekleştirilecek NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’ne katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepe marjında ikili temaslarda da bulunacak.

ERDOĞAN, DEVLET LİDERLERİ İLE GÖRÜŞECEK

Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Kurulu Lideri Charles Michel, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile bir ortaya gelmesi bekleniyor.

Erdoğan’ın ayrıyeten TSİ 18.45’te ABD Lideri Joe Biden ile görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor.

NATO DEVLET VE HÜKÜMET LİDERLERİ DORUĞU’NUN GÜNDEMİ 

Zirve’de 30 üye ülkenin önderi, Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik tehdit ve meydan okumalar karşısında stratejik seviyede görüş alışverişinde bulunacak. Rusya-Ukrayna savaşının NATO’ya yansımaları pahalandırılacak ve bu çerçevede NATO’nun caydırıcılık ve savunma yapılanması gözden geçirilecek. NATO’nun gelecek çalışmalarına rehberlik edecek yeni Stratejik Konseptinin onaylanması da gündem unsurlarının ortasında yer alırken, önderlerin Finlandiya ve İsveç’i NATO üyesi olmaya davet etmek için tarihi bir karar alması da bekleniyor.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.