Netflix, 5 milyon dolarlık dekoru bir saat içinde enkaza çevirdi

Posted by

Netflix imali The Two Popes sineması için o denli bir dekor yapıldı ki izleyenler sinemanın Sistine Şapeli’nde çekildiğine ikna olmuştu. Lakin akış platformu aslında sinema için 5 milyon dolar harcayarak ikonik yapıyı yine inşa etti ve çekimlerden sonra da yalnızca bir saat içinde yok etti.

Vatikan, Sistine Şapeli’nin sinemalarda kullanılması bir yana, fotoğraf konusunda bile son derece hassas. Pekala buna karşın Netflix’in 2019 üretimi The Two Popes nasıl çekildi?

Filmde Sistine Şapeli’nden bol bol imajlar kullanılarak izleyenlere adeta görsel bir şölen sunuluyor. Bunun için de sineması hayata geçirirken imal dizayncısı Mark Tildesley, klasik sanat yapıtlarını tekrar üretmekte usta olan bir sanatçı grubuyla çalıştı.

Sanatçılar, yapıtı fotoğraflayıp plastik sinemaya basmadan evvel duvarda tanımlanan figürleri boyadılar. Sonuç, neredeyse 1980’lerde şapelin onarımı üzere bir canlılığa sahip, görkemli, aydınlatıcı bir tabandan tavana reprodüksiyondu.

Ancak ne yazık ki bu dekor korunmayıp sinema çekimleri bittikten sonra yerle bir edildi. The Two Popes muharriri Anthony McCarten, sinemanın çekimleri bittikten kısa bir mühlet sonra dekorun yıkıldığına şahit olmanın çok üzücü olduğunu söylüyor. Hatta bu türlü eşsiz bir koyanın tahrip edilmesi hata diyerek öfkesini lisana getiriyor. McCarten, “Harcanan efora karşın, bir saat içinde enkaz haline geldi” diye yakındı.

Anthony McCarten’ın kitabından uyarlanan, direktörlüğünü Fernando Meirelles’in yaptığı ve Anthony Hopkins ile Jonathan Pryce’ın başrollerini paylaştığı sinema, Oscar ve BAFTA üzere itibarlı mükafatlar için aday gösterilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.