Okullar ne vakit açılacak? Yaz tatili ne vakit bitiyor?

Posted by

Okullar ne vakit açılacak sorusu MEB tarafından paylaşılan 2022-2023 eğitim öğretim yılına ilişkin takvim ile aşikâr oldu. Okullar 12 Eylül Pazartesi günü açılacak. Okulların açılmasıyla öğrenciler orta tatiller ile birlikte 4 sefer tatil fırsatı yakalayacak.

Yıl boyunca okulda derslerine çalışarak yorulan öğrenciler, emeklerinin karşılığı olan karneleri geçtiğimiz cuma günü alarak yaz tatiline başladı. Okulların açılmasıyla birlikte yeni devirde öğrenciler toplamda 179,5 gün eğitim görecek.

OKULLAR NE VAKİT AÇILACAK?

MEB tarafından açıklanan takvime nazaran okullar 12 Eylül’de açılacak.

1. Orta tatil başlangıcı 14 Kasım ile 18 Kasım ortasında olacak.

Yarıyıl tatil ise 10 iş günü sürece ve 23 Ocak ile 3 Şubat ortasında yapılacak.

2. Orta tatil ise 17 Nisan ile 20 Nisan ortasında 3.5 iş günü sürecek.

Okullar 16 Haziran 2023 tarihinde kapanacak.

ÖĞRENCİLERE YAZ TATİLİ ÖNERİLERİ

Yaz tatiline çıkacak anaokulu ve ilkokul öğrencileri için ailelere tekliflerde bulunan Hasret Ülker Günal, Çocuklar pandeminin akabinde toplumsal olarak birinci rahat tatillerini geçirecek. Bu yüzden toplumsal manada tedirginlik yaşayabilirler. Çocuklarınızı bol bol toplumsal ortama sokmalı ve bu tedirginliklerini aşmalarını sağlamalısınız. dedi.

Pandemide çocukların yalnızlık çektiğini belirten Genel Koordinatör Hasret Günal, bu yaz tatilinin çocuklar için harikulade fırsat olduğunu söyledi. Günal, Çocuklarımızda pandemiden kalan yalnızlık ve tedirginliklerin önüne toplumsal münasebetler kurdurarak geçebiliriz. Bu yaz için velilerimizin hedefi çocuklarına sorumluluk vermek ve onların toplumsal bağlar yaşayacağı ortamlar sağlamak, yeni arkadaşlıklar kurması için fırsatlar oluşturmak olabilir sözlerini kullandı.

DESTEKLEYİCİ OLUN

Çocukların akranlarıyla müsabaka fırsatı bulacağı ortamlar yaratılması gerektiğini vurgulayan Günal, Oyun, arkadaş çocuklar için çok kıymetli. Bu yüzden çocuklara hem arkadaşları hem de akrabalarıyla buluşabilecekleri ortamlar hazırlanmalı. Çocukların ilgi kurma, bağ oluşturma için biraz vakte muhtaçlığı var. Münasebetiyle bir ortadayken geçirecekleri vakti uzatabilirler. Şayet aileler arkadaşlarıyla bir ortaya geleceklerse yeniden çocuklarımızın da akranlarıyla karşılaşacakları seçimler yapabilirler. Çocukların toplumsal olarak yaşayacakları sorunlarda onların kendi kendine baş edebilmeleri için biraz daha destekleyici davranabilirler tekliflerinde bulundu.

ÖZBAKIM GERÇEKLEŞTİRME RUTİNLERİ OLUŞTURULMALI

Özlem Günal şunları kelamlarına şöyle devam etti:

Günlük rutinler, bu yaş kümesi çocuklarımız için çok pahalı. Bilhassa bu yazın sonunda okula başlayacak ya da okul tecrübesi daha az olan öğrencilerde öz bakım marifetlerini geliştirmek için bu yaz çok değerli olabilir. Çocuklarımıza kişisel olarak öz bakımlarını gerçekleştirme rutinlerini oluşturabilir, günlük rutinler içerisinde çocuklarımıza sorumluluk alma fırsatları verebiliriz. Örneğin kitaplıklarını düzenleyebilmeleri için onlara alan yaratabiliriz. Meskende yeniden sorumluluk alabilecekleri konutun birtakım kısımlarıyla ilgili onlara seçim hakları sunabiliriz. Evcil hayvanlarla ilgili sorumluluk almalarını, onların beslenmesiyle ilgili rol almalarını sağlayabiliriz.

OKULLA İLGİLİ KONUŞSUNLAR

Ailelerin okulla ilgili konuşma yapmaları gerektiğine de değinen Günal, Çocuklar yaz sonunda başlayacakları okul ortamının kendileri için inançlı olduğunu bilmek, görmek isterler. Münasebetiyle ailelerimize bilhassa okulla ilgili konuşmalarını, okulda inançta olacakları konusunda çocuklarıyla her gün tahminen bir paylaşım saati oluşturmalarını önerebiliriz. Bu paylaşım saatinde günün nasıl geçtiği, çocukların o gün içinde neler yaptıklarını konuşabilirler. Okula başladıklarında oluşacak heyecanı, dertlerini paylaşarak çocuklarımızın daha inançta hissedebilmesini sağlayabilirler. Okul çocuklar için yalnızca fizikî olarak farklı bir ortam olmayacak. Tıpkı vakitte toplumsal olarak da büsbütün farklı bir tecrübe yaşayacakları bir ortam olacak. Hasebiyle onlar için çok yabancı bir kavram. Ancak bunu paylaştıkça okula daha yakın olabilirler biçiminde konuştu.

ÇOCUKLARI YAZ ATÖLYELERİNE YÖNLENDİRSİNLER

Sosyalleşme ismine tatilde yapılabilecek etkinliklerden de kelam eden Günal ailelere, çocuklarını farklı aktiflik ve çalışmaların yapıldığı atölyelere yazdırmaları tekliflerinde bulundu. Günal son olarak, Ebeveynler, bilhassa küçük yaş kümelerini ders çalıştırma sıkıntısına girmesinler. Çocuklarımızın olumlu, müspet bir bakış açısıyla okula gelmeleri bizim için kâfi dedi. DHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.