ÖTV indirimi beklentisi satışları fena vurdu

Posted by

Sıfır otomobil fiyatlarının her geçen gün zamlanması, ikinci el piyasasının da günden güne şişmesine neden oluyor. Bununla birlikte araç satışlarının bu fiyat artışlarına eşlik etmediği de aşikar. Yapılan son araştırma ise, ikinci el araç satışlarında daha önce benzeri görülmemiş bir gerilemenin yaşandığını ortaya koyuyor.

Indicata isimli şirket tarafından yapılan ve ilana çıkıp, ilandan kaldırılan araç sayısı baz alınarak yapılan araştırmada, ilandan kaldırılan tüm araçların satıldığı kabul edilmesine rağmen Temmuz ayında neredeyse yarı yarıya bir düşüş ölçüldü. Şirket tarafından yayınlanan rapora göre, Temmuz ayında toplam 102.806 adet araç satışı gerçekleşirken bu sayı geçtiğimiz Haziran ayından %45, geçen senenin Temmuz ayından %29 ve son 3 yılın temmuz ayı ortalamalarından ise %41 daha düşük.

ÖTV indirimi beklentisi satışları fena vurdu

Ancak asıl ilginç olan şey ise, şirketin araç fiyatları konusunda yaptığı araştırmayla ortaya çıktı. Buna göre 71.950 ilan üzerinden yapılan araştırma ve analizler neticesinde, araç satışlarının düşmesine rağmen araç sahiplerinin fiyatları düşürmeye yanaşmadığı anlaşıldı.

Öte yandan satılan araçlar üzerinde de bir araştırma yapan şirket, ülkemizde Temmuz ayında gerçekleşen araç satışlarının %62,2’sinin dizel, %34,6’sının ise benzinli araçlardan oluştuğunu duyurdu. Geri kalan araç satışlarının ise hibrit ve elektrikli otomobil kategorilerinde gerçekleştiğini ve bu sayıların Avrupa’daki satışların yanına bile yaklaşamadığını ifade edelim.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.