Pasifik’te kritik ziyaretler! Avustralya Dışişleri Bakanı Fiji’de, Çinli mevkidaşı Solomon Adaları’nda

Posted by

Japonya’da ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya’nın katılımıyla gerçekleşen ‘Dörtlü Zirve’ sonrasında Hint Pasifik bölgesinde ekonomik, güvenlik ve askeri işbirliği konusunda ikili ve dörtlü görüşmeler gerçekleştirildi. Savunma konusunda Rusya’ya bağımlı olan Hindistan, Ukrayna’nın işgalinde Rusya’ya daha yakın tavır sergilemişti. Zirve sonrasında açıklama yapan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, “Hindistan’ın Avustralya ile Kapsamlı Stratejik Ortaklığı sağlamdır ve yalnızca uluslarımızın insanlarına değil, aynı zamanda dünyaya da fayda sağlar” ifadelerini kullandı.

ABD İLE YAKINLAŞAN HİNDİSTAN’DAN SRİ LANKA’YA DESTEK SÖZÜ

ABD Başkanı Biden ile görüşmesinden sonra “Bugünkü tartışmalar geniş kapsamlıydı ve ticaret, yatırım, savunma ve insandan insana bağlantılar dahil olmak üzere Hindistan-ABD bağlarının birçok yönünü kapsıyordu” dedi. Zirve sonrası açıklama yapan Modi, ağır ekonomik krize bağlı protestolar ve şiddet olayları yaşayan bir başka bölge ülkesi Sri Lanka’ya mümkün olan tüm desteğin verileceğini ve yanında olmaya devam edeceğini belirtti.

GÜVENLİ VE GÜÇLÜ BİR PASİFİK AİLESİ

Dörtlü Zirve sonrasında açıklama yapan Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong, Fiji’ye ‘daha güçlü ve güvenli bir Pasifik ailesi inşa etmeye’ gittiğini vurguladı. Dün gerçekleşen Fiji ziyareti sırasında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Wong “Bölgeye mesajım net: Avustralya dinliyor ve sizinle omuz omuza duruyoruz” dedi. Bakan Wong bugün bir başka Pasifik ülkesi Endonezya Dışişleri Bakanı ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada Endonezya ile Avustralya arasında kapsamlı stratejik ortaklığın güçlenmesi için taahhüdün yinelendiği belirtildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.