Polis nezaretinde Kur’an yakmıştı! Devlete faturası ağır oldu

Posted by

Danimarkalı ırkçı Sıkı İstikamet Partisi (Stram Kurs) önderi Rasmus ‘ın İsveç’in Örebro kentinde Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonunda polis tarafından korunma maliyetinin 2,2 milyon kron (220 bin dolar) olduğu açıklandı. Örebro Polis Müdürü Lars Wiren, Örebro kentinde 13 Mayıs’ta Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonunda polisin Paludan için aldığı muhafaza tedbirlerin 2,2 milyon kronu bulduğunu söyledi.

“POLİS BU TÜRLÜ BÜYÜK TEDBİRLERE BÜYÜK KAYNAK AYIRABİLİYOR”

Ülkenin resmi radyosu SR’ye açıklama yapan Wiren, “Bu programın maliyeti değerliydi, büyük bir polis kaynağı gerektiriyordu. Çok büyük tedbirler alındı ve fatura da kabarık çıktı. Bazen polis bu türlü büyük tedbirlere büyük kaynak ayırabiliyor. Burada olay çıkmamasından ötürü memnunum. Fakat bunun çok yüksek maliyeti olduğunun da farkındayız.” tabirlerini kullandı.

İsveç’te 12 ve 14 Mayıs’ta bulunan Paludan, 7 bölgede polis muhafazasında Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Paludan’ı yaklaşık 100 polis korurken İsveç İstihbarat Teşkilatından (SEPO) 10 sivil polis de yakın müdafaa sağlamıştı. Polis tarafından yalnızca Örebro kentinde Paludan’ın muhafaza maliyeti açıklanırken, öteki bölgelerdeki maliyet hakkında bilgi verilmedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.