Prof. Dr. Zafer Cantürk: Karantinaya girmemek için test yaptırmıyorlar

Posted by

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, birtakım bireylerin karantinaya girmemek için Covid-19 testi yaptırmadıklarını söyledi. 

Yaz devrinde hareketlilik olmasından ötürü olay sayılarının arttığını belirten Cantürk, “Vaka sayıları arttı. Beşerler grip üzere geçiriyorlar hastalığı ve birtakım beşerler maske takmıyor, ihmal ediyor. Grip üzere geçirdiği için vatandaşlar test yaptırmıyor. O ortada da bir başkasına bulaştırıyor ve sayı artıyor. Bir kesim ‘Testim olumlu çıkarsa karantinaya girmem gerekecek’ diyerek, komik yaklaşımlara girerek test yaptırmıyor” diye konuştu.

Hatırlatma dozlarının yapılması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Cantürk, “Bakanlık 35 bin olay olduğunu söylüyor. Buradan baktığımız vakit bu sayının 35 bin değil de onun 3-4 katı olduğunu söylemek mümkün. İnsanlar testi yaptırmıyor. ‘Gribim’ diyor ya da ‘Yoruldum, klima çarptı’ diyor. Çoğunluğu karantinaya girmemek için ya da ayakta geçirdiği için test yaptırmıyor. Covid dramatik bir hastalık ve ‘Ben Covid değilim’ diye düşünenler de oluyor. ‘Aşılandık, bedenimizde birtakım antikorlar bizi koruyor’ lakin bunların korumayacağını uzmanlar açıklıyor. Kimi aralıklarla bu aşıları yapmaya devam edeceğiz. Virüsler değişlik gösteriyor. Bu değişik varyantlarda bizim daha evvelki aşımızla koruyuculuk yüksek olmuyor. Aşısı gelenlerin hatırlatma aşılarını yaptırması gerekiyor” dedi. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.