Rekabet Kurumu’ndan yumurta kesimine soruşturma

Posted by

Yumurta bölümünü yakından takip eden Rekabet Heyeti, yumurta üretimi alanında faaliyet gösteren çeşitli teşebbüs ve birlikler hakkında, rekabeti kısıtlayıcı çeşitli aksiyonlarda bulunup bulunmadıklarını tespit hedefiyle kuşkular ve savlar üzerine iki farklı soruşturma açtı.

İki farklı soruşturma yürütülüyor

Rekabet Heyeti, 12 Mayıs tarihli toplantısında, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) ve üye birliklerin rekabeti kısıtlayıcı hareketlerde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4’üncü hususunu ihlal edip etmediklerinin tespiti maksadıyla, YUMBİR’e üye 29 teşebbüs ve 13 teşebbüs birliği hakkında soruşturma başlattı.

Şura ayrıyeten tekrar yumurta üretimi alanında faaliyet gösteren 17 teşebbüs hakkında da birebir münasebet ile bir soruşturma açtığını duyurdu.

“25 üye birliği ve teşebbüs hakkında açılmış oldu”

Mevzuyla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Gülşen Coşkun, şu sözleri kullandı:

“Edindiğimiz bilgiye nazaran iki farklı soruşturma başlatıldı. Birinci soruşturma yumurta üreticileri merkez birliği ile birliğe bağlı 25 üye birliği ve teşebbüs hakkında açılmış oldu. Genel ayrıntılarına baktığımızda Afyonkarahisar, Balıkesir, Bolu, Çorum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya ve Manisa’nın da olduğu noktalardaki birlik ve teşebbüsler bu kapsamda yer aldı.

“17 teşebbüs hakkında başka soruşturma”

Bir başka soruşturma ise yumurta üretimi alanında faaliyet gösteren 17 teşebbüs ve teşebbüs birliği hakkında oldu. Bu iki başka soruşturma neden pekala. Tek soruşturma değil. Edindiğimiz bilgilere nazaran bir soruşturma açıldı. O bilgi, doküman ve bulgular incelenirken ikinci bir soruşturmanın açılmasına gerek duyuldu. Yani kapsam genişledi, bu nedenle iki soruşturma açılmış oldu.”

Soruşturma açılan kurumların listesi

Rekabet Heyeti, internet sitesinden soruşturma açılan firmaların isimlerini yayınladı. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) ve YUMBİR’e üye birliklerin rekabeti kısıtlayıcı çeşitli aksiyonlarda bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. hususunu ihlal edip etmediklerinin tespiti hedefiyle; hakkında soruşturma açılmasına karar verilen kurumlar:

“Aytekin Tavukçuluk Yem Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Çorum Yumurta Üretim Pazarlama A.Ş.Etaş Afyon Tavukçuluk İnş. Taah. San. Tic. Ltd. Şti., İsmail Saraçoğlu Hayvan Eserleri Petrol Besin San. Ltd. Şti., Karem Yumurta Yem Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Kor Agro Organik Besin İnşaat Güç Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kula Yağ ve Emek Yemsanayi Ticaret A.Ş., MNS Yumurta Hayvancılık Tarım Eserleri Sanayi Ticaret Ltd. Şti., Murat Uğraşlı Şahıs Şirketi, Özkul Tavukçuluk Yumurta Nakliye İnşaat Mimarlık Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Tezcan Hayvancılık Nakliyat Tarım Paz. San. Tic. Ltd. Şti., Yaşar Tavukçuluk Yem ve İnş. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. unvanlı teşebbüsler ile Afyonkarahisar Yumurta Üreticileri Birliği, Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği, Bandırma Yumurta Üreticileri Birliği, Başmakçı Yumurta Üreticileri Birliği, Bolu Yumurta Üreticileri Birliği, Çorum Yumurta Üreticileri Birliği, Gaziantep Yumurta Üreticileri Birliği, İzmir Yumurta Üreticileri Birliği, Kayseri Yumurta Üreticileri Birliği, Konya Yumurta Üreticileri Birliği, Manisa Yumurta Üreticileri Birliği, Tavşanlı Yumurta Üreticileri Birliği, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.