Selçuk Geçer’den dolar/TL’ de korkutan öngörü: ‘Bir anda….’

Posted by

Dolar global manada yükselişini sürdürürken, TL’nin kırılgan yapısı dolar karşısındaki paha kaybını hızlandırdı.

Dolar/TL, faiz ile döviz siyaseti başta olmak üzere iktisat tercihlerine yönelik telaşlar, yüksek enflasyon ve global resesyon kaygısıyla 18 düzeyini de geride bıraktı.

Daha evvelce de doların 30 TL’yi geride bırakacağına yönelik paylaşımlarıyla gündeme gelen ekonomist Selçuk Geçer bu sefer de ağustos ayı ve yıl sonu için korkutan kestirimlerde bulundu.

“KIŞ DAHA SERT GEÇECEK”

Dolar için Ağustos sonu beklentisini açıklayan Geçer, “Ağustos sonu eylül başı prestiji ile benim öngörüm 20 liranın üstünde bir dolar kuru tutabilirler” ifadelerini kullandı. 

İktidarın uyguladığı para siyasetlerini eleştiren Geçer, kış aylarının daha sert geçeceğini belirterek şu tabirlere yer verdi:

“Kur hareketleri açısından bakıldığında da sertleşme başlar. Ben yalnızca enflasyonun tesirinin kura uygulanmasıyla, dolar kurunun 30 liranın kıyısına gelebileceğini düşünüyorum.”

“BİR ANDA DOLAR KURUNU 60-70 LİRA OLARAK GÖREBİLİRİZ”

Eğer bu siyasetlerinde ısrar ederlerse, kırılmanın yaşanacağını belirten Geçer, “Bu durum bizi 5 Nisan 1994’e götürür, dört beş katına kadar artışlar görürüz. Bir anda 17 olarak gördüğümüz dolar kurunu 60-70 lira olarak görürüz. Umarım o denli bir şey olmaz lakin bu işin yalnızca para siyasetleri ile yönetilmeyeceğini hala anlamış değiller. Yalnızca algı ve kelamla yönetilemezsin” tabirlerine yer verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.