Stoltenberg: NATO’yu daha güçlü ve atik hale getirmek için kararlar alacağız

Posted by

NATO Savunma Bakanları toplantıları sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, bakanların Madrid’de yapılacak NATO Doruğunun hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek, “Zirvede, daha tehlikeli ve daha rekabetçi bir dünyada NATO’yu daha güçlü ve atik hale getirmek için kararlar alacağız. Madrid Doruğunun, bilhassa beş kilit alanda olmak üzere değerli kararların yer aldığı dönüştürücü bir tepe olacağından eminim” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Belçika’nın başşehri Brüksel’de NATO karargahında düzenlenen NATO Savunma Bakanları toplantıları sonrasında basına açıklamalarda bulundu.

Savunma bakanlarının, 2 hafta sonra İspanya’nın başşehri Madrid’de yapılacak NATO Doruğunun hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Stoltenberg, “Zirvede, daha tehlikeli ve daha rekabetçi bir dünyada NATO’yu daha güçlü ve atik hale getirmek için kararlar alacağız. Madrid Tepesinin, bilhassa beş kilit alanda olmak üzere değerli kararların yer aldığı dönüştürücü bir tepe olacağından eminim. Lider (Volodimir) Zelenski’nin tepemize katılacak olmasından memnuniyet duyuyorum” dedi.

“YENİ BİR NATO STRATEJİK KONSEPTİ”

Rusya, ortaya çıkan zorluklar ve birinci sefer de Çin konusunda NATO’nun tavrını belirleyen yeni bir NATO Stratejik Konsepti üzerinde karar vereceklerini söz eden Stoltenberg, bu kapsamda Asya-Pasifik ortakların önderlerinin birinci defa doruğa katılmalarını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

“UKRAYNA İÇİN KAPSAMLI BİR NATO YARDIM PAKETİ HAZIRLIYORUZ”

Dün ve bugün yapılan bakanlık toplantılarında, bahsi geçen alanların birçoklarında ilerleme kaydedildiğini söz eden Stoltenberg, şöyle konuştu:

* “Dün gece Ukrayna Savunma Bakanı (Oleksii) Reznikov ile görüştük. NATO müttefikleri ve ortakları Ukrayna’ya eşi görülmemiş bir takviye sağlıyor. Böylelikle (Ukrayna) Moskova’nın saldırganlığına karşı kendini savunabilir.

* Müttefikler artık çok gereksinim duyulan ağır silahlar ve uzun menzilli sistemler de dahil olmak üzere ek yardım duyurdu. Ayrıyeten ülkeyi daha uzun vadede destekleme planlarını da görüştük.

* Ukrayna’nın NATO ile birlikte çalışabilirliğini geliştirmesine, Sovyet periyodundan çağdaş NATO ekipmanına geçişine ve güvenlik kurumlarını daha da güçlendirmesine yardımcı olmak üzere Ukrayna için kapsamlı bir NATO yardım paketi hazırlıyoruz.

* Dün, 40’tan fazla ülke – NATO müttefikleri ve ortakları – ABD liderliğindeki Ukrayna Dayanak Temas Kümesi toplantısına katıldı ve Ukrayna’nın yasal müdafaa hakkını müdafaaya devam edeceğini taahhüt etti.”

GÜRCİSTAN, İSVEÇ, FİNLANDİYA VE AB DE KATILDI

NATO Savunma Bakanları toplantısına Gürcistan, Finlandiya, İsveç ve Avrupa Birliği’nin (AB) de katıldığını söyleyen Stoltenberg, “Tüm ülkelerin dış müdahale olmaksızın kendi yolunu seçme hakkına sahip olduğunu açıkça belirttik. Rusya’nın saldırganlığı oyunun kurallarını değiştiriyor. Münasebetiyle NATO, emniyetli caydırıcılık ve güçlü savunma sağlamalıdır” dedi.

Ayrıca bugün bakanların, NATO’nun gelecekteki tavrının ölçeğini, NATO’nun mevcudiyetini, yeteneklerini ve hazır bulunurluğunu güçlendirecek tüm alanlarda nasıl adımlar atılabileceğini ele aldığını açıklayan Stoltenberg, “Bu, ittifakımızın doğu kısmındaki savaş kümelerimizi güçlendirmek için daha fazla NATO ileri konuşlu muharebe oluşumları, daha fazla hava, deniz ve siber savunmanın yanı sıra evvelden pozisyonlandırılmış ekipman ve silah stokları, daha fazla hazır durumda daha fazla kuvvet ve çok daha süratli destek sağlamak için muhakkak müttefiklerin savunmasına evvelce atanmış muhakkak kuvvetler içeren yeni bir kuvvet modeli manasına geliyor” diye konuştu.

“BAKANLAR, KARARLARIMIZA KAYNAK SAĞLAMANIN KIYMETİNİ DE TARTIŞTILAR”

Caydırıcılık ve savunmanın kıymetli ölçüde güçlendirilmesinin güvenlik için gerekli olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Bu bedavaya gelmiyor. Hasebiyle bakanlar, kararlarımıza kaynak sağlamanın değerini de tartıştı. Avrupa ve Kanada’da arka arda yedi yıl savunma yatırımlarının arttığını gördük. Müttefikler ayrıyeten NATO konuşlandırmalarına ve tatbikatlarına katkıda bulunuyor ve beşinci jenerasyon uçaklar ve gelişen teknolojiler dahil olmak üzere daha üst seviye yeteneklere yatırım yapıyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.