Süleyman Soylu Vatandaşlık Verilen Suriyeli Sayısını Açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında vatandaşlık verilen Suriyeli sayısını açıkladı. Soylu ayrıca ‘Vatandaşlık alan Suriyeliler seçimde oy kullanabilir mi?’ sorusuna da cevap verdi.

İstanbul’dan AK Parti milletvekili adayı olarak gösterilen Soylu, TGRT Haber’de katıldığı Gündem Özel programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Soylu programda kendisine sorulan “Sığınmacılar konusu seçimi nasıl etkileyecek?” ve “Suriyeliler, Afganlar ve Iraklıların oy kullanabilmesi için vatandaşlık verildiği” iddialarını da cevapladı.

Vatandaşlık verilen Suriyeli sayısını açıklayan Soylu, 130 bin 914’ü reşit olmak üzere 230 bin 998 bin Suriyelinin Türk vatandaşı olduğunu aktardı.

“Suriyeliler, Afganlar ve Iraklıların oy kullanabilmesi için vatandaşlık verildiği” iddialarına da cevap veren Soylu, söz konusu iddiaların gerçek olmadığını, seçim listelerinin MERNİS’ten çekildiğini ve sadece TC kimlik numarası olan kişilerin listede yer aldığını, göçmenlerin ise Göç İdaresi’nde kayıtlı olduklarını, ikisinin apayrı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir