Tabip Öz’ün malvarlığı listesine eklemediği meskeni ABD’de tartışma yarattı

Posted by

Cumhuriyetçi Parti’den Pennsylvania eyaleti senatörlüğü için yarışan ve Türk vatandaşlığı nedeniyle birtakım bölümlerin eleştirdiği dünyaca ünlü cerrah Mehmet Öz’ün New Jersey’de malvarlığı listesine eklenmeyen bir meskeni olduğu ortaya çıktı. ABD basınına nazaran meskende, ABD’nin Ermeni soykırımı tezlerini tanımasına karşı faaliyet yürüten Türk bir aile yaşıyor.

ABD’de siyasete atılan dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün malvarlığı ABD’de tartışma yaratmaya devam ediyor.

ABD medya kuruluşu Daily Beast’e nazaran, Cumhuriyetçi Parti’den Pennsylvania eyaleti senatörlüğü için yarışan Öz’ün New Jersey’de daha evvel bildirmediği bir meskeni olduğu ortaya çıktı. Haber sitesi, meskende Öz’e yakın olan ve Ermeni soykırımı argümanlarını reddeden bir ailenin kaldığını yazdı.

Daily Beast’in özel haberine nazaran Öz, 2006’dan bu yana sahip olduğu bu meskeni senatör adayı olarak kurallar gereği nisan ayında sunduğu malvarlığı listesine eklemedi. ABD’de adayların gelir getirmeyen konutlarını malvarlığı listesine eklemesi gerekmiyor lakin Öz, Türkiye’deki meskenleri dahil gelir getirmeyen öbür mülklerini listeye eklemişti. Ayrıyeten New Jersey’deki bu konuttan gelir elde ediyor olabileceği de öne sürüldü.

ABD SİTESİ ‘SOYKIRIM TEZLERİNİ REDDETMELERİNE’ TAKILDI

Öz’ün yeni ortaya çıkan meskeninde ABD’de “Atatürk’ün Mirası” isimli bir derneği yöneten Necmiye Kacaroğlu ve ailesinin kaldığını aktaran Daily Beast, ailenin “ABD’nin Ermeni soykırımı savlarını tanımaması için çalışan kümelerle kontaklı olduğunu” öne sürdü. Habere nazaran Öz ve Kacaroğlu’nun ailesinin aktifliklerine bir arada katıldığı Amerikan Türk Topluluğu Derneği, soykırım savlarına karşı ABD’de faaliyet yürütüyor. Haberde, Kacaroğlu’nın yakın vakitte başkanlığa aday olduğu Amerika Türk Bayanlar Birliği’nin de “soykırım argümanlarına karşı ABD’nin önde gelen kümelerinden biri olduğu” kaydedildi.

Türkiye zıddı bir lisanla yazılan haberde, Mehmet Öz’ün de Ermeni soykırımı savlarını tanımadığına dikkat çekildi. Türk vatandaşlığı ve Müslüman kimliği nedeniyle ABD’de tenkitlerin maksadı olan Öz’ün serveti bu yılın başında ortaya çıkmıştı.

MALVARLIĞI TARTIŞMA YARATMIŞTI

Dr. Öz’ün servetinin kimilerinin eşiyle ortak olduğu ve kimilerinin da kendi üstünde olduğu belirtilirken, Pennsylvania’daki ünlü akaryakıt şirketi Wawa’da büyük bir payı olduğu açıklanmıştı. Dr. Öz’ün ayrıyeten New Jersey, Pennsylvania, New Hampshire, Florida ve Türkiye’de de meskenleri olduğu aktarılmıştı.

Mal beyanında Öz’ün en az 104 milyon dolarlık serveti olduğu görülürken, 2020 ve 2021 yıllarında da yaklaşık 20 milyon dolarlık bir gelir elde ettiği kayıtlara geçmişti. Bu gelirin 2 milyon dolarının sunduğu televizyon programından ve 7,1 milyon dolarının ise sahip olduğu OZ Media isimli şirketten geldiği belirtilmişti.

Dr. Öz’ün ayrıyeten Amazon, Alphabet ve Microsoft üzere dev teknoloji şirketlerine ilişkin paylara de sahip olduğu açıklanmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.