Tarım eserlerine ihracattan evvel ithalat koşulu

Posted by

Dahilde Sürece Rejimi (DİR) kapsamında tarım eserlerine ait düzenlemeleri içeren genelgede değişiklik yapılarak ziraî üretimde yaşanan zahmetin, besin arz güvenliğine tesirini azaltmak emeliyle, tarım eserlerine ‘önce ithalat’ koşulu getirildi. Yürürlükteki mevzuat uyarınca DİR kapsamında birtakım eserler özel düzenlemeye tabi tutuluyor. Makul devirlerde de bu eserlerin ithalat ve üretim koşulları değiştiriliyor.

Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe‘nin haberine göre, kelam konusu hammaddeleri Türkiye’den alıp, sonuncu esere çevirdikten sonra ihraç etme seçeneği bulunan üreticiler, 1 Ağustos 2022’den itibaren iç piyasadan hammadde alamayacaklar.

20016/1 sayılı Tarım Eserlerine Ait Dahilde Sürece Rejimi (DİR) Genelgesi’nde yapılan değişikliğe nazaran, bu eserleri kullanarak ihracat yapanlar 1 Ağustos’tan itibaren evvel hammaddeyi ithal edip son esere çevirmeleri durumunda indirimli yahut sıfır gümrük vergisinden yararlanabilecekler. Genelge, ihracata husus süreç görmüş eserlerin elde edilmesinde kullanılan, ithali vergiye tabi tarım eserlerini kullanarak üretim yapıp ihracat yapan firmalar için Dahilde Sürece Müsaade Dokümanı (DİİB) düzenlenmesi koşullarını düzenliyor.

Genelgeye husus 16 eser ortasında; buğday, mısır, mercimek, ayçiçeği, aspir ve kolza yağı, margarin, yağlık soya tohumu, ham soya yağı, ham pamuk yağı, palm/palm çekirdeği yağı, kristal şeker, konserve kuru fasulye, konserve nohut ve işlenmiş bezelye bulunuyor.

GENELGE İLE ESERLERE GETİRİLEN DÜZENLEMELER

????Buğday ithalatı karşılığında buğday unu, buğday irmiği, makarna, şehriye, bulgur, aşurelik buğday ve hazır/anında noodle ihracatı öngören üreticiler evvel ithalat yapacaklar. Buğday unu, bulgur ve aşurelik buğday ihracatında, fabrika kendisine ilişkin olan firmalar birinci evrakta en fazla 1500 ton buğday ithalatı yapabilecekler.

????Mısır ithalatı karşılığında nişasta, nişasta bazlı şeker, yetiştiricilik faaliyeti kapsamındaki eserler (kümes hayvanları eti, yumurta vb.) ve balık ihracatı için evvel ithalat gerçekleştirilecek. Evvel mısır ithal edilmesi kaydıyla, mısır irmiği ve bundan elde edilen makarna için DİİB düzenlenebilecek. Mercimekte ithal edilen eser ölçüsüne nazaran ihracata müsaade verilecek, burada indirimli teminat uygulanmaması koşuluyla kabuklu mercimek ithalatı da yapılabilecek. Ayçiçeği, aspir ve kolza yağları ihracatı öngören DİİB kapsamında süreksiz unsurlar ile ihdas edilen evvel ithalat uygulaması kalıcı hale getirildi.

????1 Ağustos 2022’den itibaren gerçekleştirilecek ihracatta, yağlık soya tohumu, ham soya yağı, ham pamuk yağı, palm/palm çekirdeği yağı yahut türevleri, kristal şeker, konserve kuru fasulye, konserve nohut ve işlenmiş bezelye ithalatı karşılığında evvel ithalat kuralı getirildi.

????Hayvan yemi ihracatı öngörülen DİİB kapsamında 1 Ağustos 2022’den itibaren gerçekleştirilecek ihracatta mısır, arpa, buğday ve bitkisel yağ muadil eşya olarak kullanılmayacak. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.