Tekirdağ’ın dev holdingi konkordato talebinde bulunuldu

Posted by

Tekirdağ Asliye Ticaret Mahkemesi, hem şirkete hem üç yöneticiye 1 yıllık kesin mühlet kararı verdi. Kararla birlikte, söz konusu şirket ve yöneticileri hacizlere karşı korumaya alınmış oldu.

Konkordato, mali sıkıntı yaşayan şirketler için bir tür kurtuluş yolu olarak görülüyor. Konkordatoya başvuran şirketlere tedbir kararı ile birlikte haciz işlemi yapılamıyor. Bu sayede, davacı şirketin faaliyetlerini daha rahat yürütmesine imkân verilmiş oluyor.

3 yönetici de davacı

Anılan davalardan birini bir süre önce Tekirdağ’ın en köklü holdinglerinden biri olan Tonguçlar Mekikler Holding’in CEO dahil 3 yöneticisi ve bir şirketi için açıldı.

HalkTV’de yeralan habere göre davaya bakan Tekirdağ Asliye Ticaret Mahkemesi, TMT Holding CEO’su Tolga Tonguç ile yöneticiler Canberk Tonguç ile Yüksel Tonguç ve TMT Elektronik Sistemleri AŞ için 1 yıllık kesin mühlet kararı verdi.

Tonguçlar Mekikler Holding CEO’su Tolga Tonguç için de konkordato davası açılmıştı.

Bir yıllık kesin mühlet

Söz konusu şirketin yanı sıra holding yöneticileri, bu kararla birlikte rahat bir nefes aldı. Kesin mühlet kararı 26 Nisan 2023’e kadar geçerli olacak.

Yatırım üstüne yatırım yaptı

Şimdilerde konkordato davası ile gündeme gelen holdingin temeli ise, 1933 yılında Romanya’dan Çorlu’ya göçen Saffet Tonguç tarafından atıldı.

Toptan gıda ürünleri ticareti ile işe başlayan baba Tonguç zaman içinde işlerini büyüttü. Baba Tonguç, 4 çocuğunun da yardımı ile yatırım alanlarını genişletti. Lületaş Tuğla Fabrikası’nı kuran Tonguçlar, 1960’da ise Tonguçlar Otomotiv AŞ’yi kurdu.

Vehbi Koç’un dostuydu

Holdingin sitesinde yer alan bilgilere göre, şimdilerde üçüncü kuşaktan isimlerin yönetimde yer aldığı holdingin kurucusu Saffet Tonguç, merhum iş insanı Vehbi Koç’un da yakın dostuydu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.