TOKİ’de iş kazası: Yatağa bağımlı oldu, polis ‘karışmam’ dedi

Posted by

İzmir’in Seferihisar ilçesinde TOKİ inşaatında çalışan Nurettin Ataş iş kazası geçirdi. Sağ ayağı kırılan Ataş, haftalardır yatağa bağımlı yaşıyor. Kaza sonrası iş yerinden rastgele bir yetkilinin kendisini aramadığını ve hastaneye bile götürülmediğini söyleyen Ataş, “4 çocuk babasıyım… Bir kez bile arayıp, ‘geçmiş olsun’ demediler” diye konuştu. Ayrıyeten Ataş, polis karakoluna gidip iş yerinde Afgan personellerin çalıştırıldığını ve sömürüldüğünü anlatarak şikayette bulundu.

ŞİKAYET ETTİ, POLİS ‘KARIŞAMAYIZ’ DEDİ…

Nurettin Ataş, Ermit İnşaat’a bağlı taşeron bir firmada çalışıyordu. İzmir Seferihisar 2. Etap TOKİ inşaatında merdivenlerden düşerek ayağını kıran Ataş, kaza sonrası karakolda şikayette bulunarak iş yerinde ‘kanunsuz’ işlerin olduğunu anlattı.

Kaza sonrası kendi imkanlarımla hastaneye gittiğini anlatan Ataş, “Şirketten bir yetkili, ‘geçmiş olsun’ bile demedi. Hekimimin anlattığına nazaran sakat kalabilirim… Koskoca TOKİ’de iş güvenliği yok. Afganlar, Suriyeliler aylık bin liraya sömürülüyor. Ölseler kimsenin umurunda değil. Sigortaları yok, can güvenlikleri yok. Bunları da bilinmeyen çalıştırıyorlar” dedi

Ataş bu yaşadıklarını Seferihisar Polis Merkezi’nde de anlattı fakat söylediğine nazaran polisler, “Afgan ve Suriyelilere karışamayız” diyerek Ataş’ı geri gönderdi.

ŞİRKETTEN GERİ DÖNÜŞ YOK

Hususla ilgili aradığımız Ermit Mühendislik İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ise geri dönüş sağlamadı.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI’NA SORULAR: KONTROL YAPILDI MI?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da Ataş’ın yaşadıklarını Meclis gündemine taşıdı. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı Vedat Bilgin’e soru önergesi veren Gergerlioğlu şu soruları sordu:

???? Afgan ve Suriyelilerin TOKİ inşaatında sigortasız çalıştırıldığı, aylık bin lira üzere fiyatlar verildiği tezi gerçek mu?
???? Şayet bu tez doğruysa bahis ile ilgili bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar var mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
????Nurettin Ataş isimli yurttaşın iş güvenliği önlemi alınmadığı için iş kazasına maruz kaldığı tezi gerçek mudur? Şayet bu argüman doğruysa bahsi geçen şirket hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa akıbeti ne durumdadır
???? Bakanlığınız kelam konusu şirketi ve inşaatın yapıldığı alanı denetlemiş midir? Şayet denetlenmişse kontrol raporunda ne üzere bulgular elde edilmiştir?
????Son 5 yılda iş kazası geçiren yurttaş sayısı kaçtır?
???? Son 5 yılda kaç şirket hakkında gerekli iş güvenliği önlemi almadığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.