Toplam ciro endeksi mayısta yıllık bazda yüzde 132,7 arttı

Posted by

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayına ait ciro endekslerini açıkladı.

Buna nazaran, mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış toplam ciro endeksi mayısta aylık bazda yüzde 4,8 arttı. Takvim tesirinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet kesimleri toplam ciro endeksi de geçen yılın birebir ayına kıyasla yüzde 132,7 yükseldi.

SANAYİ VE İNŞAAT ENDEKSLERİ 

Sanayide takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi, mayısta yıllık bazda yüzde 128,7 artış kaydetti. Mevsim ve takvim tesirinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise mayısta bir evvelki aya nazaran yüzde 6,3 arttı.

İnşaat bölümünde takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksinde, mayısta yıllık bazda yüzde 78,1 artış oldu. Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde bir evvelki aya nazaran yüzde 1,4 düşüş gerçekleşti.

TİCARET VE HİZMET ENDEKSLERİ 

Takvim tesirinden arındırılmış ticaret ciro endeksi yıllık bazda yüzde 132,6 artış gösterdi, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi aylık bazda yüzde 3,5 paha kazandı.

Hizmet bölümünde takvim tesirinden arındırılmış ciro endeksi mayısta geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 167,3 artarken, mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış hizmet ciro endeksinde de aylık bazda yüzde 7,8 artış görüldü.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.