Toplumsal medya yasa teklifi yarın Meclis’e sunuluyor

Posted by

Dezenformasyonla çabaya ait yasa teklifinin yarın Meclis’e sunulması planlanıyor.

MHP Genel Lider Yardımcısı Feti Yıldız, AK Parti ve MHP’nin üzerinde çalıştığı 39 unsurluk “Basın Kanunu’yla Başka Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne ait açıklamalarda bulundu.

Düzenlemenin, palavra haberi üretme ve yayma hareketinin vatandaşın gerçek bilgiye ulaşmasını engelleyen bir öge olduğu konusundaki fikir birliği çerçevesinde hazırlandığını belirten Yıldız, teklifin temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında önleyici ve gözetici önlemler içerdiğini söyledi.

Yıldız, şöyle devam etti:

“Haber siteleri desteklenirken yayınlarını Basın Ahlak Yasası kapsamında yapmaları hedeflendi. Gerekli bir düzenlemeydi. İnsanların onuru ve haysiyeti, gerçek olmayan, yasa dışı içeriklerle berbat ediliyor. Teklifle gerçek hayatta kabahat olan ögeler internet ortamında da cürüm sayılacak. Kişinin haber alma hürriyeti ve palavra haberle çabayı önceleyerek hazırladığımız maddeyi yarın Meclis’e sunmayı planlıyoruz”

İNTERNET HABER SİTELERİ DE MÜDDETLİ YAYINLAR KAPSAMINA ALINIYOR

Teklifle internet haber sitelerinin de periyodik yayınlar kapsamına alındığını vurgulayan Yıldız, “Gazetelerde çalışanların haklarından onlar da faydalanacak. Tıpkı hak ve yükümlülüklere sahip olmalarını amaçladık” dedi.

Yıldız, teklifle, ortalarında Tebligat Kanunu, İcra ve İflas Kanunu ile Basın Kanunu’nun da bulunduğu 23 kanunun ilgili hususlarında değişiklik ve birtakım eklemeler öngörüldüğünü söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.