Tüccara teslim edilen kiraz üreticisi isyan etti: ‘Toplamayacağız’

Posted by

Geçtiğimiz yıl girdi maliyetlerinin az olmasına karşın kirazı 40-50 lira ortasında satan üretici, bu yıl girdi maliyetlerinin artmasına karşın kiraz fiyatının 15-20 liraya düşmesine reaksiyon gösterdi. Manisa’da bir kiraz üreticisi kazanabilmeleri için kirazın en az 80 lira olması gerektiğini belirterek, “Eğer bu türlü giderse bu yıl kirazı toplamayacağım ve ağaçta bırakmak zorunda kalacağım. Herkes ağlıyor. Bir tek ağlamayan var o da hükümet” kelamlarıyla iktidara reaksiyon gösterdi.

Mazottan gübreye, ilaçtan elektriğe ve ziraî sulamaya kadar girdi maliyetleri son bir yılda yüksek oranda artan girdi maliyetleri üreticiyi gelecekler yıllar için umutsuz hale getirdi. CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman Köyişleri kurulu üyesi Bekir Başevirgen, artan girdi maliyetleri sebebiyle bunalan Manisalı kiraz üreticisini ziyaret ederek meşakkatlerini dinledi.

“TEK AĞLAMAYAN VAR O DA HÜKÜMET”

Geçtiğimiz 40-50 lira ortasında değişen fiyatlarla sattığı kirazı bu yıl girdi maliyetlerini artmasına karşın 15-20 lira ortasında sattıklarını tabir eden kiraz üreticisi, yaşadığı sorunları Başevirgen’e lisana getirdi.

Geçtiğimiz yıl kooperatife olan 20 bin liralık borcunun bu yıl 90 bine yükseldiğini söz eden kiraz üreticisi, iktidarı eleştirerek şu cümlelere yer verdi:

“Aynı araziyi ektik, tıpkı ölçüde ilaç ve gübre kullandık ancak borcum bu yıl 70 bin lira daha da arttı. Yani yüzde 300’den fazla maliyet artışı var. Gübre 900 lira oldu. İlaç atmazsak bu meyve olmuyor. Bir tonluk ilaç makinesini doldurmanın maliyeti 2500 lira. İlaççılar da beşli çete üzere.

Geçen sene girdi maliyetleri azdı, kirazı 40-50 lira ortasında satıyorduk ve kazanıyorduk. Bu yıl girdi maliyetleri yüksek oranda arttı. Fakat kirazı 15-20 liraya satıyoruz. Bu sene kirazın en az 80-90 lira olması gerekir ki fakat ziyanlarımızı karşılayalım. Artık kimse bu sistemden mutlu değil. Kime sorsak herkes ağlıyor. Bir tek ağlamayan var, o da hükümet. Çiftçinin 20 yılda bir yüzü güler derler, inşallah seneye 20 yıl tamamlanır.”

“VATANDAŞ KİRAZI LÜKS GÖRÜYOR, İÇ PİYASADA TÜKETİM AZALDI”

Başevirgen’in ziyaretinde bir öbür kiraz üreticisi ise 15-20 liraya firmalara sattıkları kirazın, pazaryerlerinde 40-50 lira civarlarında satışa sunulduğunu ve bu sebeple vatandaşın kirazı lüks görüp satın alamadığını söz etti.

Üreticiden kiraz alım fiyatlarının yükselmediği sürece ziyan ettiğini söyleyen üretici şu sözlere yer verdi:

“Eğer bu türlü giderse bu yıl kirazı toplamayacağım ve ağaçta bırakmak zorunda kalacağım. Tüccarın bizden aldığı kiraz şuanda iç piyasada 40-50 lira ortasında satılıyor. Pazar tezgahlarında kiraz fiyatı yüksek olunca vatandaşta ilgi göstermiyor. Zira kirazı artık bir lüks eseri olarak görüyor.

İç piyasada tüketimin azalması demek bizim ziyan etmemiz manasına gelir. Girdi maliyetlerini düşürsünler ne biz ziyan edelim, ne de vatandaş yüksek fiyata kiraz yesin. Malımıza biçilen paha yaptığımız maliyetlere nazaran gerçekleşmiyor. Bizi tüccarın eline teslim etmesinler.”

“BÖYLE GİDERSE ÜLKEDE ÜRETECEK İNSAN KALMAYACAK”

Ziyaretlerin akabinde kısa bir değerlendirmede bulunan Başevirgen, son bir yıl içerisinde çiftçinin üretemez pozisyona geldiğini belirterek şu sözlere yer verdi:

“İktidar her alanda ve bilhassa tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyi ne hale getirdi. Bir taraftan yoksullukla boğuşan, bir taraftan da üretemeyen bir ülke haline geldik. Ziyaret ettiğimiz her çiftçi isyanda.

Hepsi borç batağının içerisinde ve önümüzdeki yıl ekmemeyi, üretmeyi düşünüyor. Şayet durum bu türlü giderse önümüzdeki yıl verimli topraklarımızda üretim yapacak insan kalmayacak. Çiftçi milletin efendisi olma pozisyonundan çıkıp, milletin en fakir bölümü haline geldi.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.