TÜDKİYEB: Kurbanlık küçükbaşın kilogramı 60 lira

Posted by

Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kurbanlık satıcıları, bu yıl küçükbaş kurban satışı varsayımlarını belirterek kilogram fiyatının yaklaşık olarak ne kadar olacağını aktarıldı.

AA’nın haberine nazaran, Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Lideri Nihat Çelik, Kurban bayramı öncesinde merak edilen sorulara ışık tuttu.

Kurbanlık küçükbaşın kilogram fiyatı 60 lira

Nihat Çelik, kurbanlık küçükbaş hayvan arzında düşünce olmadığını belirterek, “Kurbanlık küçükbaş hayvanlarda canlı baskül kilogram fiyatı ortalama 60 lira bandında seyrediyor.” dedi.

“Geçen yıl olduğu üzere bu yıl da kurbanlık arzında ıstırap olmayacak”

Yetiştiricilerin kurbanlık hayvan üretiminde bir kasvet yaşamadığını anlatan Çelik, “Geçen yıl olduğu üzere bu yıl da kurbanlık vasıfta küçükbaş hayvan arzında zahmet olmayacak. Uzun yıllar prestijiyle kurbanlık olarak küçükbaş hayvan bölümüne baktığımızda hiçbir vakit 2,5 milyonun altına inilmemiştir. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda pandeminin aksiliklerine karşın ülkemiz genelinde 2,8 milyon civarında küçükbaş hayvan kurban edildi.” ifadelerini kullandı.

“Kurbanlık kesiti 3 milyonun altına düşmeyecek”

Çelik, başta yem olmak üzere girdi maliyetlerinin çok yükselmesinin kurbanlık satışlarını az da olsa etkileyebileceğini düşündüklerinin altını çizerek, yeniden de küçükbaş kurbanlık kesitinin 3 milyonun altına düşmeyeceğini öngördüklerini vurguladı.

“Yetiştirici emeklerinin karşılığını almalı”

Girdi fiyatlarının artışına paralel kurbanlık fiyatlarında da bir ölçü artış olmasını beklediklerine işaret eden Çelik, “Ülkemizin pek çok yerinde kurbanlık küçükbaş hayvan fiyatlarının geçen yıla nazaran artış göstereceği beklenen durumdur. Karma yem ve kaba yem fiyatlarında geçen yıla nazaran artış yaşandı. Öteki masrafları da eklersek yetiştiricilerimizin maliyetleri ziyadesiyle artmıştır. Münasebetiyle kurbanlık hayvan fiyatlarında artış olmasını doğal karşılamamız gerekir. Yetiştirici emeklerinin karşılığını almalı.” diye konuştu.

Bazı bölgelerimizde baskül kilogram fiyatı 50 lira

Çelik, kurbanlık fiyatlarının bölgelere ve vilayetlere nazaran değiştiğini lisana getirerek şunları kaydetti:

“Birliklerimizden de aldığımız bilgiler değerlendirildiğinde kurbanlık küçükbaş hayvanlarda canlı baskül kilogram fiyatı ortalama 60 lira bandında seyrediyor. Kimi bölgelerimizde baskül kilogram fiyatı 50 lira, birtakım bölgelerimizde ise 60 liranın üzerinde olabiliyor. Vatandaşlarımız keselerine nazaran makul fiyattan küçükbaş hayvanını alıp gönül rahatlığı içerisinde kurbanını kesebilir.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.